Chłopcu usunięto ponad 500 zębów. Jak to możliwe?

Redakcja
02.08.2019 11:13
Caters News Agency/ dailymail.co.uk
fot. Caters News Agency/ dailymail.co.uk

W Indiach dokonano niezwykłej operacji. Do szpitala trafił siedmioletni chłopiec, który od kilku lat uskarżał się na ból szczęki. U dziecka wykryto guza, który ku zdziwieniu lekarzy zawierał ponad 500 zębów. Po kilkugodzinnej operacji po guzie nie było śladu, chłopiec opuścił szpital i cieszy się dobrym zdrowie.

Siedmioletni chłopiec z Indii trafił do lekarza z powodu opuchniętej szczęki, a odkrycie, jakiego dokonano po badaniach, przerosło najśmielsze oczekiwania. U dziecka wykryto guz, który zawierał 526 ,,nieprawidłowych zębów''.

Ojciec chłopca powiedział mediom, że szczęka syna zaczęła puchnąć, gdy miał trzy lata. Stwierdził jednak, że jego syn nie mógł spokojnie wysiedzieć na testach w lokalnym szpitalu, co skłoniło ich do zaprzestania badań. 

Guza z ust dziecka usuwano podczas pięciogodzinnej operacji przeprowadzonej przez chirurgów w Saveetha Dental College and Hospital w Chennai.

- Otworzyliśmy szczękę po podaniu znieczulenia ogólnego i zobaczyliśmy w niej guza - powiedział dr Senthilnathan, który prowadził operację. Guz ważył 200 g, a zęby, które znajdowały się w środku były w przeróżnych rozmiarach -  od 0,1 mm do 15 mm.

Według relacji lekarzy znalezione zęby ,,wyglądały jak perły w ostrydze. Nawet najmniejszy kawałek miał koronę, korzeń i emaliowaną powłokę jak ząb''. 

Caters News Agency/ dailymail.co.uk
fot. Caters News Agency/ dailymail.co.uk

Na co cierpiał chłopiec?

Lekarze ustalili, że chłopiec cierpiał na zębiaka złożonego, czyli łagodny guz nowotworowy szczęki. Wewnątrz takiego guza (zębiaka) otoczonego torebką znajdują się liczne twory przypominające zęby, przy czym są to zwykle zęby niepełne, zdeformowane, o różnej wielkości.

Zwykle we wnętrzu zębiaków znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu zębów, dlatego przypadek chłopca z Indii jest wyjątkowy. Przyczyny tworzenia się zębiaków nie są jasne, ale uważa się, że powstają one na tle zaburzeń rozwojowych pod wpływem defektów genetycznych, zakażeń.

Źródło: dailymail.co.uk