Zamknij

Zdradzała objawy splątania. Lekarze wykryli koronawirusa i uszkodzenia mózgu

03.04.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:10

U pacjentki z Detroit koronawirus wywołał nie tylko gorączkę i kaszel, ale także splątanie. To kolejna historia, w której COVID-19 przebiega w nietypowy sposób.

Koronawirus może objawiać się splątaniem
fot. Shutterstock

Pięćdziesięcioletnia kobieta zgłosiła się do kliniki Henry Ford Health System w Detroit z kaszlem, gorączką i splątaniem. Wymaz z nosa potwierdził zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, a tomografia komputerowa ujawniła zmiany w mózgu. Diagnoza: ostra martwicza encefalopatia krwotoczna.

Encefalopatia to uszkodzenie mózgu, w którym może nastąpić obrzęk i obumarcie komórek mózgowych. Rzadkie powikłanie po infekcjach wirusowych. Lekarze podejrzewają, że u pacjentki z Detroit nastąpiła nadaktywność układu odpornościowego, co wywołało „burzę cytokinową” w mózgu.

- Cytokiny to substancje chemiczne, które między innymi mogą powodować wyciek małych naczyń krwionośnych, a to może prowadzić do małych krwotoków w wielu narządach, w tym w mózgu. Jest to dobrze znane jako następstwo infekcji wirusowych, w tym grypy - powiedział dr Anthony Geraci, neurolog z Northwell Health w Great Neck w stanie Nowy Jork. Studium przypadku opublikowano w czasopiśmie naukowym Radiology.

Najbardziej charakterystyczne objawy koronawirusa to gorączka, suchy kaszel, duszności, osłabienie i bóle mięśni.

Inne możliwe objawy koronawirusa:

Źródło: medicalxpress.com