Zamknij

Zawroty głowy, utrata słuchu w jednym uchu. Przyczyna tych objawów była zaskakująca

22.04.2022
Aktualizacja: 22.04.2022 14:26

Ten przypadek medyczny był tak zaskakujący, więc lekarze postanowili go opisać. Kobieta straciła słuch w jednym uchu, miała zawroty głowy i uczucie wirowania. Co było przyczyną jej dolegliwości?

Zawroty głowy przyczyny
fot. Shutterstock

51-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu niepokojących objawów, takich jak nagłe zawroty głowy oraz nagła utrata słuchu w prawym uchu. Pacjentka skarżyła się, że ma przez cały czas dezorientujące uczucie wirowania, jakby pokój wirował wokół niej.

Zawroty głowy efektem przesunięcia otolików?

Lekarze przeprowadzili badanie fizykalne prawego ucha kobiety, ale nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Zrobiono jej też test na zawroty głowy (zwany testem Dixa-Hallpike'a) stosowany do rozpoznania łagodnego napadowego zawrotu głowy (BPPV). Badanie wykazało charakterystyczne drgające ruchy gałek ocznych, które często są związane z takimi zawrotami. Patofizjologia tego schorzenia jest ściśle związana z przemieszczaniem się otolitów w obrębie ucha wewnętrznego (przedsionka i kanałów półkolistych). Otolity to drobne kryształy węglanu wapnia, które są normalną częścią naszego ucha wewnętrznego i odgrywają ważną rolę w pracy receptorów układu równowagi. Gdy ulegną przemieszczeniu i przedostaną się w inny rejon ucha wewnętrznego, mogą powodować zaburzenia pracy błędnika. Czasami – podczas przemieszczania się – mogą drażnić nadmiernie receptory błędnika, które wysyłają nieprawidłowe informacje do ośrodkowego układu nerwowego. Efektem tego mogą być właśnie zawroty głowy.

Ćwiczenie, zwane manewrem Epleya, pomaga przesunąć "kamienie uszne" z powrotem na właściwe miejsce, ale w przypadku kobiety ćwiczenie to nie pomogło. Co więcej, stan kobiety zaczął znacznie się pogarszać.

Pęcherzyki powietrza w uchu wewnętrznym

Lekarze podjęli decyzję o pogłębionej diagnostyce. Wykonano jej m.in. tomografię komputerową prawej kości skroniowej otaczającej kanał słuchowy. To skanowanie ujawniło pęcherzyki powietrza uwięzione w kilku strukturach ucha wewnętrznego. To bardzo rzadki przypadek, które może odpowiadać za utratę słuchu, uczucie zatkania ucha, a także za zawroty głowy. Do takiego zjawiska zwykle dochodzi wskutek rozdarcia błony, która oddziela ucho środkowe wypełnione powietrzem od ucha wewnętrznego wypełnionego płynem. Do takiej sytuacji może dojść z powodu urazu głowy, złamania kości skroniowej, czy powikłania po operacji ucha. Jednak do żadnego tego typu zdarzenia nie doszło u 51-latki.

Operacja ucha rozwiązała problem

Postanowiono więc przeprowadzić zabieg chirurgiczny, by sprawdzić, gdzie doszło do rozerwania błony i naprawienia uszkodzenia za pomocą przeszczepu tkankowego. Operacja zakończyła się sukcesem.

Na wizycie kontrolnej, wkrótce po operacji, pacjentka przyznała, że wszystkie niepokojące objawy minęły. Dwa miesiące później jej słuch całkowicie wrócił do normy, a tomografia komputerowa potwierdziła, że w jej uchu wewnętrznym nie ma żadnych pęcherzyków powietrza.

Jej przypadek został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie "JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery".

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: LiveScience.com/ JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery