Zamknij

Zator płucny i śmierć na izbie przyjęć: historia 39-latka z Sosnowca

21.03.2019 14:50
Zator płucny może zakończyć się śmiercią
fot. Shutterstock

Mężczyzna zgłosił się do szpitala ze skierowaniem od lekarza rodzinnego ze wstępną diagnozą: zator. Jednak nie otrzymał - jak twierdzą jego najbliżsi - szybkiej pomocy. Zmarł. Dowiedz się, dlaczego zator to stan zagrażający życiu.

Tę historię znamy tylko z jednego przekazu - postu zamieszczonego na Facebooku. Kobieta opisała w nim bezduszność pracowników szpitala, do którego został zawieziony jej 39-letni szwagier. Miał skierowanie do szpitala - w trybie pilnym - od lekarza rodzinnego, w którym napisano, że najprawdopodobniej mężczyzna ma zator, czyli stan zagrażający jego życiu. Mimo to na izbie przyjęć dostał kolor zielony.

Zielona opaska oznacza, że pacjent został zakwalifikowany do grupy z najniższym stopniem zagrożenia życia, co oznacza, że będzie przyjęty w trzeciej kolejności (po pacjentach z opaską czerwoną i żółtą). Czas oczekiwania może w tym przypadku wynieść nawet do 7 godzin.

Mężczyzna miał bardzo opuchniętą nogę, sączyła się z niej krew oraz limfa. Ponadto tracił głos, bełkotał, miał problemy za zachowaniem równowagi. Jego stan się pogarszał wraz z upływem czasu. Zajęto się nim - jak wynika z opisu kobiety - dopiero po 9 godzinach, od przyjazdu do szpitala. Już wtedy był w bardzo ciężkim stanie. Był kilka razy reanimowany, miał być odesłany karetką do innego szpitala. Niestety zmarł.

Pewnie prokuratura będzie badać, czy rzeczywiście doszło do zaniedbań, będzie też badana przyczyna zgonu mężczyzny. My jednak skupimy się tylko na chorobie, czyli zakrzepicy żył i wyjaśnimy, dlaczego w przypadku pojawienia się objawów sugerujących tę chorobę, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zakrzepica żył to potoczna nazwa choroby zakrzepowo-zatorowej, która może wystąpić pod różnymi postaciami, na przykład jako zakrzepica żył głębokich, zakrzepica żył powierzchniowych, zatorowość płucna, zakrzepica żył wątrobowych. W wielkim uproszczeniu w żyłach powstają skrzepliny, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi. Jeśli jednak skrzeplina oderwie się i zawędruje do naczyń płucnych, może wywołać zator, który może skutkować ostrą niewydolnością krążenia, a w konsekwencji zgonem chorego.

Szacuje się, że w Polsce na zator co roku umiera około 40 tys. osób, a w krajach Unii Europejskiej około 500 tys. osób.

Objawy zakrzepicy zależą od postaci choroby. Na przykład w przypadku zakrzepicy żył głębokich mogą pojawić się: ból łydki, obrzęk nóg, ocieplenie kończyny, wrażenie stwardnienia żył, napięcie, zaczerwienienie czy zasinienie skóry. Natomiast w przypadku zakrzepicy żył powierzchniowych mogą pojawić się wyczuwalne zgrubienia na skórze, opuchlizna nóg, obrzęki, a nawet osłabienie, zawroty głowy. W przypadku zatorowości płucnej objawy są o wiele poważniejsze: duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, sinienie ciała, tachykardia, utrata przytomności.

Ważne

Zator płucny (zator tętnicy płucnej) stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Może powodować nagłe zatrzymanie krążenia i śmierć, dlatego wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Więcej na temat: Zakrzepica żylna atakuje znienacka. Jak rozpoznać objawy i leczyć chorobę?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.