Zamówiła zieloną herbatę z Chin. Nabawiła się ostrego zapalenia wątroby

29.04.2019
Aktualizacja: 29.04.2019 11:07
Zielona herbata
fot. Shutterstock

Nastolatka trafiła do szpitala z objawami ostrego zapalenia wątroby. Lekarze kazali jej odstawić zieloną herbatę, którą dziewczyna zamówiła z Chin. Objawy choroby się cofnęły. 

Zielona herbata uznawana jest za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Ze względu na wyjątkowe bogactwo polifenoli, w niektórych zestawieniach zaliczana jest nawet do tzw. superfood, czyli produktów o wyjątkowo wysokiej koncentracji składników odżywczych. W wyjątkowych przypadkach jej ekstrakty mogą zaszkodzić zdrowiu. Lekarze ostrzegają przed nieznanymi mieszankami.

Zioła z internetu

Szesnastoletnia dziewczyna trafiła do szpitala z objawami ostrego zapalenia wątroby. Po wykluczeniu przyczyn wirusowych, autoimmunologicznych i metabolicznych, lekarze ustalili, że jedyną możliwą przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia jest modyfikacja diety, związana z włączeniem do codziennego jadłospisu zielonej herbaty.

Nastolatka zamówiła przez internet bliżej nieokreśloną mieszankę ziół z Chin. Przez trzy miesiące spożywała trzy kubki naparu dziennie, przez co nabawiła się kłopotów z wątrobą. Po odstawieniu produktu objawy choroby się cofnęły. Studium przypadku opublikowano w British Medical Journal Case Reports.

Zdaniem naukowców zielona herbata generalnie nie wykazuje działania hepatotoksycznego, ale skoncentrowane suplementy mogą powodować uszkodzenia wątroby.

Zielona herbata a uszkodzenia wątroby

W raporcie amerykańskiego National Institutes of Health przeczytać można, że w literaturze medycznej opisano ponad 50 przypadków uszkodzenia wątroby, związanych z przyjmowaniem ekstraktu z zielonej herbaty. Objawy choroby zazwyczaj pojawiają się w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia kuracji, z opóźnieniem wystąpienia objawów do siedmiu miesięcy. W większości przypadków lekarze rozpoznają ostry zespół przypominający zapalenie wątroby, a badania wykazują znaczny wzrost poziomu enzymów wątrobowych.

Większość pacjentów szybko powraca do zdrowia po odstawieniu ekstraktu, chociaż zdarzały się także przypadki śmiertelne. Dane dotyczą głównie przyjmowania suplementów diety z ekstraktem z zielonej herbaty, choć pojedyncze przypadki związane były również ze spożywaniem naparów.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z picia zielonej herbaty. Ma ona bowiem udowodnione działanie antynowotworowe, zalecana jest w profilaktyce cukrzycy typu 2., wspomaga pracę serca. Warto jednak pamiętać o tym (i uczulić na to dzieci!), żeby nie eksperymentować na własną rękę z suplementami diety i mieszankami zamawianymi przez internet. Nawet jeśli w ich składzie znajdują się naturalne ekstrakty tak zdrowych produktów jak zielona herbata.

Źródło: foxnews.com