Sport może być niebezpieczny. Młodemu piłkarzowi utknął w czaszce ząb

24.09.2019 11:04
Ból głowy na meczu piłki nożnej
fot. Shutterstock

Mecz piłki nożnej zakończył się niefortunnie dla nastolatka z Portugalii. Po zderzeniu z innym zawodnikiem chłopiec doznał urazu głowy. Przez kilka następnych dni źle się czuł, gorączkował, a z rany na głowie sączyła się ropna wydzielina. Choć lekarze wcześniej opatrywali ranę, to nie mieli pojęcia, co jest przyczyną złego stanu zdrowia nastolatka. Diagnoza zaskoczyła wszystkich.

Pewien 14-latek z Portugalii przyszedł do szpitala pięć dni po niecodziennym wypadku, skarżąc się na ostry ból w czaszce. Chłopiec twierdził, że podczas meczu został ugryziony w głowę przez innego zawodnika.

Lekarze przepisali chłopcu antybiotyki i oczyścili ranę na głowie. To jednak nie rozwiązało jego problemów. 

Niesamowite znalezisko

Chłopiec wrócił na pogotowie po 24 godzinach z wysoką gorączką, bólem głowy i ropnym wyciekiem z rany powstałej po ugryzieniu. 

Lekarze zdecydowali się wykonać prześwietlenie i ku ich zdumieniu znaleźli w czaszce chłopca ząb, który wbił się na tyle głęboko, że nie był widoczny podczas opatrywania rany. Po wyjęciu zęba i zszyciu rany lekarze odesłali chłopca do domu bez dalszych powikłań.

Portugalczyk miał dużo szczęścia. Choć był w złym stanie, to lekarze w porę znaleźli ząb i usunęli go, zanim doszło do zapalenia kości, szpiku lub innego groźnego powikłania.

Według amerykańskiego stowarzyszenia chirurgów neurologicznych aktywność sportowa i rekreacyjna przyczynia się do około 21 procent wszystkich urazów mózgu u amerykańskich dzieci i młodzieży. Urazy spowodowane ugryzieniem przez człowieka, zwykle związane z aktywnością fizyczną lub walką, mogą powodować poważne komplikacje, jeśli nie są odpowiednio leczone. Łagodne przypadki mogą powodować zmianę stanu świadomości, ale ciężkie mogą prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

dailymail.co.uk
fot. dailymail.co.uk

Źródło: dailymail.co.uk