Ojciec roku: wytatuował sobie bliznę, żeby wesprzeć syna w chorobie

24.06.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:58
Operacja serca
fot. Shutterstock

Miłość do dziecka nie zna granic. Młody ojciec wytatuował sobie na torsie dużą bliznę, żeby wesprzeć syna po operacji serca. Ta historia wyciska łzy.

Sześcioletni chłopiec musiał poddać się operacji serca. Po zabiegu została mu przykra "pamiątka" w postaci piętnastocentymetrowej blizny na klatce piersiowej. Troskliwy ojciec wykazał się refleksem i uratował sytuację.

Nadzastawkowe zwężenie aorty

Joey Watts urodził się z wadą serca - nadzastawkowym zwężeniem aorty. To rzadkie schorzenie, stanowiące ok. 0,5 proc. wszystkich wad serca. Występuje jako wada izolowana lub skojarzona, ze zwężeniami innych tętnic (płucnych, nerkowych, mózgowych, odgałęzień łuku aorty). Może stanowić objaw w zespole Williamsa.

Nadzastawkowe zwężenie aorty jest jedną z najczęstszych przyczyn nagłych zgonów u dzieci. Powoduje zaburzenia rytmu serca, może prowadzić do bakteryjnego zapalenia wsierdzia, obrzęku płuc, a nawet zawału serca i mózgu.

Poszerzenie aorty jest możliwe wyłącznie za pomocą leczenia operacyjnego. Zabieg przeprowadza się niezwłocznie po ustaleniu rozpoznania. Operacja jest skomplikowana, wymaga zastosowania krążenia pozaustrojowego i wprowadzenia pacjenta w stan hipotermii. Rokowanie jest korzystne.

Blizna po operacji serca

Joey Watts zabieg poszerzenia zastawki aortalnej przeszedł w wieku sześciu lat. Po operacji chłopiec bardzo przeżywał fakt, że na ciele została mu długa blizna. Jego ojciec wpadł na rozczulający pomysł: wytatuował sobie taką samą bliznę na torsie.

Pani Watts, poproszona o komentarz na temat odważnej decyzji męża, publicznie wyraziła uznanie. "Wojownicy powinni być dumni ze swoich blizn i wszystkiego, co w życiu przeszli" - powiedziała "Daily Mail".

Źródło: dailymail.co.uk, sercedziecka.org.pl