Wstrzyknęła sok z 20 owoców w żyłę. Uszkodziła organy wewnętrzne

19.03.2019
Aktualizacja: 19.03.2019 16:16
Zastrzyk z owoców
fot. Shutterstock

Do szpitala w chińskiej prowincji Hunan trafiła kobieta, która dożylnie zaaplikowała sobie sok z 20 różnych owoców. Można domniemywać, że pomieszały jej się pojęcia „kroplówka witaminowa” i „detoks sokowy”. 

O tym, jak niebezpieczne może być leczenie się na własną rękę, przekonała się pewna Chinka. Po dożylnym podaniu sobie soku z 20 różnych owoców ledwo uszła z życiem. Dowiedz się, co się wydarzyło i jak zakończyła się ta historia.

Zastrzyk z soku owocowego

Jeden z pracowników Szpitala Uniwersyteckiego Xiangnan University w Hunan poinformował dziennikarzy BBC o nietypowej historii, która wydarzyła się w ich szpitalu. Na ostry dyżur zgłosiła się kobieta, która podała sobie dożylnie mieszankę z 20 różnych owoców.

Wkrótce po podaniu zastrzyku kobieta zaczęła odczuwać swędzenie skóry. Pojawiła się również gorączka. Natychmiast trafiła na intensywną terapię. W szpitalu spędziła pięć dni. Doszło do uszkodzenia wątroby, nerek, serca i płuc.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta pomyliła dwa pojęcia z zakresu medycyny alternatywnej: „kroplówka witaminowa” i „detoks sokowy”.

Kroplówka witaminowa

Kroplówki witaminowe, głównie z witaminy C, podawane są, a przynajmniej powinny być podawane przez lekarza. Zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem z powodu dużego ryzyka powikłaniami. Witamina C wchodzi w niekorzystne interakcje z ponad 130 lekami.

Warto wiedzieć, że nie potwierdzono skuteczności witaminy C w leczeniu przeziębienia i infekcji dróg oddechowych. Co więcej, w trakcie leczenia infekcji bakteryjnych może przyspieszać wydalanie nerkowe antybiotyków, co niekorzystnie wpływa na terapię. Zdaniem ekspertów należy również odradzać jej stosowanie podczas chemioterapii nowotworów, ponieważ może zmniejszać skuteczność niektórych cytostatyków. Skraca też czas działania środków przeciwbólowych, w tym morfiny.

Zobacz takżeBomba witaminowa. To najlepsze źródła witamin [Galeria] 

Z kolei detoks sokowy to koncepcja oczyszczania organizmu z toksyn ułożona przez niemieckiego lekarza dr. Maxa Gersona oraz Brytyjczyka dr. Normana Walkera. Naukowcy wciąż jednak nie mają pewności, czy detoks sokowy naprawdę działa. Metoda ta również z całą pewnością stosowana powinna być pod kontrolą lekarza, ze względu chociażby na ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com; Polipragmazja - czy zwiększa się świadomość zagrożeń?, Medycyna po dyplomie 12/2018