Zamknij

Jak sobie radzić z traumą po stracie bliskich? William i Harry wspominają Dianę

Monika Piorun
25.07.2017 12:45

31 sierpnia minie 20 lat od śmierci "królowej ludzkich serc". Z tej okazji jej synowie - książę William i Harry - podzielili się ze światem wspomnieniami o ich zmarłej mamie. 

Ferrari Press/East News

Śmierć rodzica jest dla dziecka ogromnym przeżyciem, które z psychologicznego punktu widzenia może rzutować na to, w jaki sposób będziemy budować relacje z innymi. Czas leczy rany i po latach jest nam dużo łatwiej powrócić do wspomnień o tych, których kochaliśmy.

Kiedy tragiczny wypadek spowodował nagłą i niespodziewaną śmierć 36-letniej księżnej Diany, jej dzieci były nastolatkami. William miał 15 lat a Harry nie ukończył jeszcze 13. roku życia. Jak sami przyznają - dopiero teraz, po prawie dwóch dekadach po stracie ukochanej mamy, byli w stanie wspólnie opowiedzieć publicznie o tragicznych wydarzeniach, z którymi musieli poradzić sobie będąc dorastającymi młodzieńcami.

W filmie dokumentalnym "Diana. Nasza mama - jej życie i dziedzictwo", który 24 lipca mieli okazję zobaczyć widzowie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ujawnili też przebieg ostatniej rozmowy, jaką udało się im przeprowadzić z księżną Walii. Zaprezentowali też niepublikowane dotąd zdjęcia z sielskiego dzieciństwa spędzonego w otoczeniu ukochanej mamy.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Przeczytaj: Księżna Diana, William i Harry. Zobacz niepublikowane zdjęcia (GALERIA)

Jak tłumaczy książę William opowiadając o swojej mamie:

- Rzadko się zdarzają takie dni, podczas których o niej nie myślę. 20. rocznica jej śmierci wydaje się być dobrym momentem na to, by opowiedzieć o tych wszystkich dobrych rzeczach, które zrobiła z nieco innej, nieznanej niektórym strony.

Ostatnie dni sierpnia 1997 roku zostaną w pamięci Williama i Harry'ego do końca życia. Razem z kuzynami przebywali wtedy w Balmoral - szkockiej posiadłości królowej. Oboje żałują, że rozmowa telefoniczna, którą przeprowadzili z mamą po raz ostatni, była tak krótka i chaotyczna. Nie zdawali sobie jeszcze sprawy z tego, co się wkrótce stanie. William potwierdził, że pamięta dokładnie ostatnie słowa, jakie wypowiedział do dzwoniącej z Paryża Diany, ale nie chce ich ujawniać publicznie. Z kolei Harry wyjaśnia, że nie jest w stanie sobie przypomnieć, co mówił do mamy, ale już zawsze będzie odczuwał żal z tego powodu, jak krótka była ich ostatnia rozmowa.

Przeglądając rodzinny album synowie "królowej ludzkich serc" opowiadają, że patrząc na jej zdjęcia przypominają sobie jej niesamowity, radosny śmiech, którym "zarażała" swoje otoczenie. Sir Elton John, którego książęta zaprosili do udziału w filmie dokumentalnym, uważa, że to właśnie dzięki niemu udawało się jej dodawać otuchy zarówno cierpiącym pacjentom, jak i wszystkim osobom, które aktywnie wspierała uczestnicząc w niezliczonej ilości akcji charytatywnych. Książęta wspominają, że ich mama dawała im bardzo dużo swobody. "Sama była jak dzieciak" - przemycała dla nich słodycze i żartowała, że mogą robić, co chcą - dopóki nie dadzą się "przyłapać".

Niezwykła siła wspomnień

William, który sam jest już ojcem dwójki dzieci, stara się, żeby książę George i mała Charlotte, zdawali sobie sprawę z tego, jak wspaniałą mieli babcię. Nie jest to łatwe, ponieważ księżna Kate nigdy nie poznała swojej teściowej. Oboje starają się jednak, by pamięć o Dianie przetrwała w kolejnych pokoleniach.

Zobacz także

Cała trójka - William, Kate i Harry - aktywnie wspiera kampanię "Heads Together" promującą zdrowie psychiczne. Ze względu na tragiczne doświadczenia z przeszłości doskonale zdają sobie sprawę z tego, że śmierć bliskich może być traumą, z którą wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Wszędzie, gdzie tylko mogą, podkreślają, że najlepszą receptą jest w takim przypadku... zwykła rozmowa. Tylko dzieląc się z innymi tym, jaki ból odczuwamy po stracie kogoś bliskiego, jesteśmy w stanie odzyskać wewnętrzny spokój i równowagę. Zamykanie się w sobie i cierpienie w samotności jest zwykle początkiem dużo większych problemów, z którymi nie uporamy się bez pomocy doświadczonego specjalisty.

Zobacz także

Jak długo może trwać żałoba i na jakie etapy można ją podzielić?

Jak tłumaczy Małgorzata Godlewska, psycholog społeczny z SWPS:

Ból po stracie kogoś bliskiego jest odczuwany bardzo indywidualnie. Jeśli odchodzi osoba starsza, długo chorująca i jesteśmy w stanie wcześniej przygotować się to, że umrze, ból ten może trwać stosunkowo krótko.Jeśli zaś mamy do czynienia z sytuacjami nagłymi, niespodziewanymi lub śmiercią własnego dziecka, wówczas ten etap żałoby może się bardzo długo rozciągać.

Standardowo mówi się, że żałoba trwa około roku. Według popularnego w psychologii modelu stworzonego przez Elizabeth Kubler-Ross, można ją podzielić na 5 etapów:

1. ZAPRZECZANIE - nie możemy uwierzyć w to, co się stało i nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować.

2. GNIEW - próbujemy zrozumieć, dlaczego doszło do takich zdarzeń, obwiniamy innych za to, co nas spotkało.

3. TARGOWANIE SIĘ - jeżeli coś zmienię (w sobie lub osądzę tych, których winimy), to sytuacja się poprawi.

4. DEPRESJA - kiedy uznajemy, że nic już nie ma sensu, zagłębiamy się we własnym smutku.

5. AKCEPTACJA - godzimy się z losem i dochodzimy do wniosku, że nic już nie jesteśmy w stanie zmienić.

Nie wszystkie osoby potrafią pogodzić się z trudnymi doświadczeniami związanymi ze stratą bliskich. Najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowodzą, że długotrwała żałoba po śmierci ukochanych osób, może mieć destrukcyjny wpływ na nasz mózg i aktywować te same obszary, które pobudzane są pod wpływem substancji uzależniających.

Specjaliści potwierdzają, że zaburzenia, do jakich dochodzi w takich przypadkach, można porównać do tych, z którymi borykają się ludzie mający problemy z nałogami. Umiejętność dojścia do równowagi po śmierci tych, których kochaliśmy, jest zatem niezbędna dla zachowania zdrowia psychicznego. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z takim bólem przez dłuższy czas - powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π