Zamknij

W ciepłej kąpieli traciła wzrok. To był objaw stwardnienia rozsianego

13.01.2022 13:50

Gdy wchodziła pod ciepłą wodę lub spacerowała w pełnym słońcu, traciła wzrok w jednym oku. Tajemnicze problemy ze wzrokiem okazały się objawem stwardnienia rozsianego. Po kilku latach od diagnozy kobieta ostrzega, by nie lekceważyć objawów ocznych, bo te mogą zwiastować ciężką chorobę. Na co zwrócić uwagę? 

Utrata widzenia od ciepłej wody
fot. Shutterstock

37-letnia Samantha Stevens miała problemy ze wzrokiem za każdym razem, gdy brała gorący prysznic. Kobieta relacjonuje, że po wejściu pod gorącą wodę chwilowo traciła zdolność widzenia w jednym oku. Chwilowa utrata wzroku występowała też w czasie gorących letnich dni.

Gdy temperatura ciała wracała do normy, powracał też wzrok. 

Zaburzenia widzenia okazały się pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. U Samanthy rozpoznano objaw Uhthoffa, czyli pogorszenie ostrości wzroku wywołane podwyższoną temperaturą ciała spowodowaną czynnikami zewnętrznymi, w tym gorącą kąpielą, gorącym posiłkiem, wysiłkiem fizycznym, przebywaniem na słońcu. To jeden z objawów towarzyszący zapaleniu nerwu wzrokowego występującego w przebiegu SM.

Chorobę zdiagnozowano u kobiety w 2010 roku. Od tego czasu SM postępuje, a jej stan się pogarsza. Obecnie 37-letnia matka dwójki dzieci porusza się o lasce, ponieważ straciła możliwość swobodnego poruszania kończynami. Kobietę porzucił mąż, więc na co dzień zmuszona jest korzystać z pomocy nastoletnich córek.

Samantha znajduje się na liście oczekujących na leczenie w Wielkiej Brytanii, ale uważa, że jej największą szansą na poprawę zdrowia jest wyjazd za granicę i otrzymanie eksperymentalnego leczenia komórkami macierzystymi.

- To ryzykowna i potencjalnie niebezpieczna procedura, ale tak naprawdę nie mam wielu opcji — przyznała kobieta.

Samantha zbiera pieniądze na leczenie za pośrednictwem publicznej zbiórki.

Stwardnienie rozsiane a wzrok. Na co zwrócić uwagę?

Objawy okulistyczne mogą być jednym z pierwszych symptomów sugerujących stwardnienie rozsiane.

Zapalenie nerwu wzrokowego występuje jako pierwszy objaw stwardnienia rozsianego u mniej więcej 15% chorych. 

Objawy to przede wszystkim:

  • pogorszenie ostrości wzroku (przebiega jednostronnie),
  • ubytki w polu widzenia,
  • ból gałki ocznej,
  • zaburzenia widzenia barw i poczucia kontrastu.

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego pojawiają się w ciągu kilku dni, a po ok. miesiącu następuje nagła poprawa. U chorych na SM, u których wystąpiło zapalenie nerwu wzrokowego, może dojść do całkowitego zaniku nerwu w przyszłości.

Z zapaleniem nerwu wzrokowego w przebiegu SM związane są trzy dodatkowe objawy: efekty świetlne lub błyski światła, objaw Uhthoffa, czyli pogorszenie ostrości wzroku wywołane podwyższona temperaturą ciała, efekt Pulfricha, czyli opóźnienie przesyłania obrazu z zajętego oka.

Inne objawy oczne, które mogą być objawem stwardnienia rozsianego:

  • Zespół Charlesa Bonneta polegający na pojawianiu się halucynacji wzrokowych.
  • Zaburzenia gałkoruchowe, które obejmują m.in. porażenia nerwów gałkoruchowych, zaburzenia skojarzonego spojrzenia, oczopląs oraz napadowe ruchy gałek ocznych.
  • Stany zapalne gałki ocznej.
  • Zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej.
  • Zapalenie okołożylne siatkówki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk; przegladokulistyczny.pl