W Indiach urodziła się dziewczynka z sercem bijącym na zewnątrz ciała

Monika Piorun
26.04.2017 16:44
W Indiach urodziła się dziewczynka z sercem bijącym na zewnątrz ciała
fot. East News

Takie przypadki zdarzają się raz na milion urodzeń. Na świat przyszło dziecko, którego serce z powodu wrodzonej wady bije zupełnie inaczej niż u innych ludzi. 

W szpitalu Khajuraho w centralnych Indiach młoda kobieta powiła dziewczynkę, której serce nie znajduje się... poza klatką piersiową. Poród odbył się w sposób naturalny i nie doszło do żadnych komplikacji. U dziecka zdiagnozowano ektopię serca (ectopia cordis) - rzadką wadę rozwojową, do której dochodzi zaledwie raz na milion przypadków.

Schorzenie to doprowadza do ubytków w obrębie przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, często połączonych z innymi defektami (rozszczepem wargi lub podniebienia czy wad kręgosłupa).

Dr Chaurasiya - lekarz z hinduskiego szpitala dziecięcego - wyjaśnia, że:

Ludzkie serce jest zwykle pokryte w całości przez kości i skórę, ale w tym przypadku organ ten został całkowicie uformowany na etapie płodowym i nie mógł rozwijać się w prawidłowy sposób.

Rodzice dziewczynki - 22-letnia Prem Kumari oraz jej dwa lata starszy małżonek Arvind Patel - dali jej na imię Hemlata. Ich niezwykłej córce udało się trafić pod opiekę India Institute for Medical Sciences w New Delhi, gdzie dzięki grantowi przyznanemu przez hinduski rząd, będzie możliwe jej dalsze leczenie.

Dziecko musi przejść teraz serię skomplikowanych operacji, które jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami lekarzy, umożliwią jej dalszą egzystencję. Młodzi ludzie nie kryją, że nigdy nie byłoby ich stać na kosztowne leczenie małej, dlatego są niezwykle wdzięczni za okazaną ich rodzinie pomoc i modlą się o to, by udało się uratować życie ich pierwszej córeczki.

O ludziach słynących z niezwykłej życzliwości mówi się, że mają serce na dłoni. Ta niezwykła dziewczynka na serce na... zewnątrz ciała - zupełnie inaczej niż u innych ludzi.

Jedną z najstarszych na świecie osób z ektopią serca jest urodzony w 1975 Amerykanin Christopher Wall, który w ciągu pierwszych dwóch lat życia przeszedł aż 15 niebezpiecznych operacji ratujących mu życie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mała Hemlata ma szansę pobić jego rekord.

źródło: IFL Science

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π