Zamknij

Czesała siostrze włosy, doprowadziła ją do omdlenia

22.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:47

Czesanie włosów może doprowadzić dziecko do łez, ale żeby aż do omdlenia? Owszem. To zaburzenie rzadkie, ale udokumentowane w literaturze.

Omdlenie u dziecka
fot. Shutterstock

Kobieta z Tennessee czesała młodszej siostrze włosy, gdy dziewczynka nagle przechyliła się do przodu i straciła przytomność. Początkowo wydawało się, że dziecko żartuje, ale na konsultacji u lekarza okazało się, że było to omdlenie wazowagalne.

Omdlenie u dziecka — przyczyny

Zawroty głowy i omdlenia to częsty problem młodych ludzi. Szacuje się, że 15 proc. dzieci zdarza się omdlenie przed 18 r.ż. Sytuacja związana jest z tymczasowym zmniejszeniem przepływu krwi do mózgu.

Najczęstsze przyczyny omdlenia u dzieci to:

  • odwodnienie,
  • pomijanie posiłków,
  • niedokrwistość,
  • przegrzanie,
  • zbyt gwałtowne poderwanie się na nogi,
  • pozostawanie długo w pozycji stojącej.

Omdlenie podczas czesania włosów i zabiegów pielęgnacyjnych zaliczane jest do tzw. omdleń wazowagalnych, spowodowanych m.in. pozostawaniem długo w bezruchu w pozycji stojącej.

Omdlenie podczas czesania włosów

Omdlenia wazowagalne to krótkotrwałe utraty przytomności, spowodowane przejściowym zaburzeniem krążenia. Przyczyną omdlenia jest spadek ciśnienia tętniczego.

Omdlenia wazowagalne dzielą się na dwa typy:

  • obwodowy — przyczyną jest stres ortostatyczny (długotrwałe stanie w bezruchu),
  • centralny — przyczyną jest sytuacja stresowa (stres emocjonalny lub silny ból).

W typie obwodowym, do którego zaliczane jest omdlenie podczas czesania włosów na stojąco, dochodzi do pobudzenia układu współczulnego i zmniejszenia powrotu żylnego do serca, co powoduje przejściowe niedokrwienie mózgu.

Zobacz także: Omdlenia odruchowe: w czasie upałów zagrażają najbardziej osobom przed 30-stką 

Omdlenia u dzieci rzadko wiążą się z chorobami serca i innymi schorzenia, jednak powodują ryzyko urazu głowy oraz obniżenie komfortu życia, bo wiążą się z lękiem przed ponownym omdleniem. Rozwiązaniem problemu jest posadzenie dziecka przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: foxnews.com; Omdlenia wazowagalne u dzieci, I.Janiec, B.Werner, R.Pietrzak, Borgis - Nowa Pediatria 3/2010; Hair grooming syncope, Revista española de cardiología 49/1996