Oceń
Kobieta z Tennessee czesała młodszej siostrze włosy, gdy dziewczynka nagle przechyliła się do przodu i straciła przytomność. Początkowo wydawało się, że dziecko żartuje, ale na konsultacji u lekarza okazało się, że było to omdlenie wazowagalne.
Omdlenie u dziecka — przyczyny
Zawroty głowy i omdlenia to częsty problem młodych ludzi. Szacuje się, że 15 proc. dzieci zdarza się omdlenie przed 18 r.ż. Sytuacja związana jest z tymczasowym zmniejszeniem przepływu krwi do mózgu.
Najczęstsze przyczyny omdlenia u dzieci to:
- odwodnienie,
- pomijanie posiłków,
- niedokrwistość,
- przegrzanie,
- zbyt gwałtowne poderwanie się na nogi,
- pozostawanie długo w pozycji stojącej.
Omdlenie podczas czesania włosów i zabiegów pielęgnacyjnych zaliczane jest do tzw. omdleń wazowagalnych, spowodowanych m.in. pozostawaniem długo w bezruchu w pozycji stojącej.
Omdlenie podczas czesania włosów
Omdlenia wazowagalne to krótkotrwałe utraty przytomności, spowodowane przejściowym zaburzeniem krążenia. Przyczyną omdlenia jest spadek ciśnienia tętniczego.
Omdlenia wazowagalne dzielą się na dwa typy:
- obwodowy — przyczyną jest stres ortostatyczny (długotrwałe stanie w bezruchu),
- centralny — przyczyną jest sytuacja stresowa (stres emocjonalny lub silny ból).
W typie obwodowym, do którego zaliczane jest omdlenie podczas czesania włosów na stojąco, dochodzi do pobudzenia układu współczulnego i zmniejszenia powrotu żylnego do serca, co powoduje przejściowe niedokrwienie mózgu.
Zobacz także: Omdlenia odruchowe: w czasie upałów zagrażają najbardziej osobom przed 30-stką
Omdlenia u dzieci rzadko wiążą się z chorobami serca i innymi schorzenia, jednak powodują ryzyko urazu głowy oraz obniżenie komfortu życia, bo wiążą się z lękiem przed ponownym omdleniem. Rozwiązaniem problemu jest posadzenie dziecka przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych.
Źródło: foxnews.com; Omdlenia wazowagalne u dzieci, I.Janiec, B.Werner, R.Pietrzak, Borgis - Nowa Pediatria 3/2010; Hair grooming syncope, Revista española de cardiología 49/1996
Oceń artykuł