Zamknij

''Urocze'' znamię w kształcie serca było objawem czerniaka [ZDJĘCIE]

22.11.2021 11:35
Operacja twarzy
fot. Shutterstock

Młoda Amerykanka była dumna ze znamienia na skórze w kształcie serca, które miała na policzku. Wszyscy znajomi uważali, że to ''urocze''. Jednak po pewnym czasie odkryła, że znamię zmienia się i traci swój kształt. Badania wykazały, że ''urocze serduszko'' na twarzy było tak naprawdę objawem czerniaka. 

Kayla Mailer z Portland w stanie Oregon (USA), od 12 roku życia miała na lewym policzku maleńkie znamię w kształcie serca.

Znajomi często komplementowali niesamowite znamię, niektórzy uważali je nawet za tatuaż. Kayla była dumna z maleńkiego serduszka na policzku i chętnie je eksponowała. Jednak w ciągu kilku lat znamię zaczęło przybierać ciemniejszy kolor i straciło swój charakterystyczny kształt.

Wtedy kobieta zgłosiła się do dermatologa, który zlecił wykonanie biopsji. Wynik badania był szokujący.

Okazało się, że znamię na policzku to czerniak — złośliwy  nowotwór skóry.

Kobiecie usunięto złośliwą zmianę, a następnie przeszła plastykę twarzy, by uzupełnić brakującą tkankę i zmniejszyć widoczność blizny. Operacja zakończyła się pozytywnie i z dostępnych informacji wynika, że nie zaobserwowano nawrotu czerniaka. Kobieta musi jednak poddawać się badaniom kontrolnym raz na pół roku.

W celach profilaktycznych kobiecie usunięto również ''podejrzane'' przebarwienia ze skóry pleców, szyi, twarzy i ręki. 

Kayla dzieli się swoimi doświadczeniami, aby zachęcić ludzi do nakładania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Kobieta tłumaczy, że gdyby nie zbadała i nie usunęła ''uroczego serduszka'', prawdopodobnie umarłaby w wieku 28 lat.

- Przed diagnozą nie opalałam się dużo, ale kiedy byłam dzieckiem, biegałam po Alabamie bez kremów przeciwsłonecznych, a przynajmniej nie nakładałam ich co dwie godziny — powiedziała w wywiadzie Kayla Mailer.

- Radziłabym ludziom nosić kremy przeciwsłoneczne i nakładać je ponownie co dwie godziny i/lub nosić odzież ochronną. Zleć sprawdzenie podejrzanych znamion przez profesjonalistę — ostrzega kobieta.

Objawy czerniaka. Jak rozpoznać groźną zmianę na skórze? 

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. To nowotwór groźny, który często daje przerzuty. Najistotniejszym czynnikiem rozwoju czerniaka jest ekspozycja na światło słoneczne (głównie opalanie), a także poparzenia skóry. Zaledwie 10 proc. wszystkich czerniaków występuje rodzinnie.

Czerniak może rozwinąć się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego, ale może też powstać jako ''nowa zmiana''.

Wyróżnia się kilka najbardziej charakterystycznych objawów czerniaka, których pojawienie się powinno skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem.

Charakterystyczne objawy wczesnego czerniaka (według systemu Glasgow):

  • obecność stanu zapalnego: owrzodzenie (otwarta rana),
  • zaburzenia czucia: przeczulica, świąd zmiany skórnej,
  • zaczerwienienie lub zmiana koloru zmiany skórnej,
  • krwawienie, sączenie ze zmiany skórnej,
  • zmiana kształtu zmiany skórnej,
  • wzrost, powiększanie się zmiany skórnej,
  • średnica powyżej 7 mm.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 7 objawów czerniaka. Na co zwrócić uwagę?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk