Zamknij

Uporczywa czkawka może być objawem poważnej choroby

24.03.2022 13:17

Uporczywej, męczącej, nieustępującej czkawki nie wolno lekceważyć. Przekonał się o tym pewien Hindus, który po czterech miesiącach ciągłego "czkania" zgłosił się po poradę do lekarza. Diagnoza była przerażająca. 

Uporczywa czkawka
fot. Shutterstock

Mężczyzna z Indii przez cztery miesiące cierpiał z powodu uporczywej czkawki, która utrudniała jedzenie, sen i normalne funkcjonowanie. Gdy pojawił się silny, nieustępujący ból głowy i towarzyszące mu wymioty, mężczyzna zgłosił się do szpitala. 

Po serii badań krwi i badaniu fizykalnym, które nie przyniosły odpowiedzi, medycy postanowili poddać mężczyznę tomografii komputerowej i badaniu rezonansem magnetycznym.

Badanie ujawniło rozlanego glejaka pnia mózgu — złośliwy, źle rokujący nowotwór, który był niemożliwy do usunięcia.

Eksperci wysnuli teorię, że guz zaatakował część pnia mózgu odpowiedzialną za kontrolowanie nerwów i mięśni, które normalnie wywołują reakcję czkawki.

Mężczyzna został wysłany na operację, podczas której chirurdzy nacięli mózg, by wyrównać ciśnienie w czaszce. Po ośmiu dniach rekonwalescencji przeszedł sześciotygodniowy cykl radioterapii, a czkawka zaczęła ustępować i po miesiącu zniknęła.

Mężczyzna zmarł, chociaż nie jest jasne, czy przyczyną śmierci był nowotwór.

Historię mężczyzny opisano w czasopiśmie "BMJ Case Reports".

Masz uporczywą czkawkę? Wykonaj 

Czkawka to niekontrolowany objaw charakteryzujący się mimowolnymi skurczami przepony, po których dochodzi do nagłego zamknięcia się głośni, czyli części krtani zawierającej struny głosowe. Skurcze przerywają dopływ powietrza, co wywołuje charakterystyczny odgłos czkania.

Krótka, przelotna czkawka jest zjawiskiem częstym. Może występować w różnych sytuacjach i nie jest objawem groźnym. Przechodzi samoistnie i oprócz irytacji nie pozostawia po sobie śladów. Rzadziej występuje czkawka uporczywa, bolesna i przedłużająca się. Męcząca czkawka wymaga konsultacji z lekarzem. Może być objawem poważnej choroby.

Stany chorobowe, których objawem może być uporczywa czkawka:

  • Refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzujący się zarzucaniem treści żołądka do przełyku;
  • Cukrzyca;
  • Mocznica;
  • Choroby układu nerwowego, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guzy mózgu;
  • Niewydolność nerek;
  • Zaburzenia gospodarki elektrolitowej (hipokalcemia, hipokaliemia);
  • Zatrucia;
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
  • Przebyte operacje w obrębie szyi i klatki piersiowej;
  • Choroby tarczycy, zwłaszcza wole tarczycowe.

Za uporczywą uznaje się czkawkę, która trwa ponad 48 godzin i/lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk