Oceń
Dolegliwości występujące u starszego mężczyzny od dekady wskazywały na przepuklinę pachwinową. Z pozoru łatwy, rutynowy zabieg naprawczy ujawnił jednak ciekawe znalezisko. Pacjent nie miał pojęcia o tym, że w jego ciele znajdują się ukryte żeńskie narządy płciowe.
67-latek trafił do szpitala w Kosowie, skarżąc się na obrzęk pachwiny i występujący tam guzek, który powiększał się, gdy mężczyzna wstawał lub kaszlał, ale spłaszczał się, gdy leżał. Dolegliwości utrzymywały się od dziesięciu lat.
Mężczyzna urodził się z jednym jądrem, które było prawidłowo wykształcone. Mężczyzna nie miał w przeszłości problemów ze zdrowiem, został ojcem trojga dzieci.
Obrzęk, który występował u 67-letniego pacjenta od dekady, był przepukliną pachwinową, jednak w trakcie zabiegu operacyjnego wykryto u mężczyzny jajowody, macicę i drugie jądro.
Niesamowity przypadek opublikowany w "czasopiśmie Urology Case Reports" opisali specjaliści z Uniwersytetu Prisztina w Kosowie.
U mężczyzny wykryto żeńskie narządy rozrodcze
Podczas operacji lekarze znaleźli "gruszkowatą strukturę", która, jak się później okazało, była macicą. Znaleźli także jajowód i jądro, do którego przyczepiony był jajnik.
U mężczyzny zdiagnozowano zespół przetrwałych struktur mullerowskich (ZPSM) – rzadkie schorzenie, które występuje, gdy mężczyźni mają również żeńskie narządy rozrodcze.
Przewód okołośródnerczowy Müllera zanika u płodu płci męskiej pod wpływem działania hormonu anty-müllerowskiego (MIS – müllerian inhibiting substance), produkowanego przez komórki Sertoliego w ósmym tygodniu ciąży. Zaburzenia syntezy lub funkcji MIS prowadzą do przetrwania struktur wywodzących się z przewodu mullerowskiego.
Istnieją dwa warianty anatomiczne zespołu przetrwałych struktur mullerowskich. W pierwszym (tzw. forma męska), najczęstszym (80-90%) występuje jednostronne wnętrostwo i przepuklina pachwinowa po stronie drugiej, zawierająca fragment macicy i jajowód lub oba jądra.
Drugi wariant (tzw. forma żeńska) występuje rzadziej (10-20%). Charakteryzuje się obustronnym wnętrostwem, gdzie jądra znajdują się w położeniu jajnikowym.
Źródło: sciencedirect.com; urologiapolska.pl
Oceń artykuł