Zamknij

U mężczyzny z przepukliną wykryto macicę, jajowód i jajnik

24.01.2022 11:33
Przepuklina pachwinowa
fot. Shutterstock

Dolegliwości występujące u starszego mężczyzny od dekady wskazywały na przepuklinę pachwinową. Z pozoru łatwy, rutynowy zabieg naprawczy ujawnił jednak ciekawe znalezisko. Pacjent nie miał pojęcia o tym, że w jego ciele znajdują się ukryte żeńskie narządy płciowe. 

67-latek trafił do szpitala w Kosowie, skarżąc się na obrzęk pachwiny i występujący tam guzek, który powiększał się, gdy mężczyzna wstawał lub kaszlał, ale spłaszczał się, gdy leżał. Dolegliwości utrzymywały się od dziesięciu lat.

Mężczyzna urodził się z jednym jądrem, które było prawidłowo wykształcone. Mężczyzna nie miał w przeszłości problemów ze zdrowiem, został ojcem trojga dzieci.

Obrzęk, który występował u 67-letniego pacjenta od dekady, był przepukliną pachwinową, jednak w trakcie zabiegu operacyjnego wykryto u mężczyzny jajowody, macicę i drugie jądro.

Niesamowity przypadek opublikowany w "czasopiśmie Urology Case Reports" opisali specjaliści z Uniwersytetu Prisztina w Kosowie.

U mężczyzny wykryto żeńskie narządy rozrodcze

Podczas operacji lekarze znaleźli "gruszkowatą strukturę", która, jak się później okazało, była macicą. Znaleźli także jajowód i jądro, do którego przyczepiony był jajnik.

U mężczyzny zdiagnozowano zespół przetrwałych struktur mullerowskich (ZPSM) – rzadkie schorzenie, które występuje, gdy mężczyźni mają również żeńskie narządy rozrodcze.

Przewód okołośródnerczowy Müllera zanika u płodu płci męskiej pod wpływem działania hormonu anty-müllerowskiego (MIS – müllerian inhibiting substance), produkowanego przez komórki Sertoliego w ósmym tygodniu ciąży. Zaburzenia syntezy lub funkcji MIS prowadzą do przetrwania struktur wywodzących się z przewodu mullerowskiego.

Istnieją dwa warianty anatomiczne zespołu przetrwałych struktur mullerowskich. W pierwszym (tzw. forma męska), najczęstszym (80-90%) występuje jednostronne wnętrostwo i przepuklina pachwinowa po stronie drugiej, zawierająca fragment macicy i jajowód lub oba jądra. 

Drugi wariant (tzw. forma żeńska) występuje rzadziej (10-20%). Charakteryzuje się obustronnym wnętrostwem, gdzie jądra znajdują się w położeniu jajnikowym.

Warto wiedzieć

Znany przypadek ZPSM

Biznesmen Duane Walters został pierwszym brytyjskim mężczyzną, który przeszedł histerektomię (chirurgiczne usunięcie macicy) po tym, jak lekarze odkryli, że ma ZPSM. Zespół przetrwałych struktur mullerowskich został wykryty, gdy lekarze zbadali mężczyznę pod kątem raka pęcherza moczowego, ponieważ cierpiał z powodu krwi w moczu. Odkąd był nastolatkiem, odczuwał też bóle menstruacyjne i napięcie przedmiesiączkowe.

Źródło: sciencedirect.com; urologiapolska.pl