Zamknij

U kobiety wykryto 8 guzów nowotworowych. Od lat szukała pomocy u lekarzy

23.11.2021 16:19
Kobieta chora na raka
fot. Shutterstock

31-letnia Brytyjka ma osiem guzów nowotworowych i walczy z rakiem w 4 stadium rozwoju, bo jak twierdzi, przez pięć lat lekarze nie wykryli guza i zlekceważyli zgłaszane przez kobietę objawy podczas internetowych konsultacji.

Joanna Georgiou ma guzy nowotworowe w okolicy serca, w płucach i w jednym kolanie. Choroba rozwijała się u młodej kobiety przez kilka lat i w tym czasie, jak sama twierdzi, zgłaszała się do lekarzy, którzy lekceważyli problem.

Zaniepokojona swoim stanem zdrowia 31-latka zapłaciła za wizytę w prywatnej klinice, podczas której dowiedziała się, że choruje na raka w zaawansowanym stadium rozwoju.

Usłyszała, że to zwykła cysta

Kobieta opowiedziała w wywiadzie, że wszystko zaczęło się od małego guzka w kolanie, którego nie rozpoznano jako guza nowotworowego. Był to jednak mięsak maziówkowego, złośliwy nowotwór, który atakuje stawy.

Kobieta po raz pierwszy zauważyła guzek w 2016 roku i początkowo powiedziano jej, że to cysta, podano ibuprofen i odesłano do domu. Ból w stawie stale się pogarszał, co skłoniło ją do kolejnych wizyt u lekarzy — każdy z nich przepisywał silniejsze leki przeciwbólowe.

- Spędziłam lata, chodząc do różnych lekarzy i specjalistów, bo wiedziałam, że coś jest nie tak — powiedziała Joanna Georgiou.

- W pewnym momencie powiedziano mi, że to łagodny nowotwór, i trafiłam na listę oczekujących na jego usunięcie. Byłam jednak na końcu tej listy, ponieważ powiedziano mi, że przede mną są ważniejsi pacjenci z rakiem — wspomina kobieta.

W 2021 roku 31-latka ponownie próbowała uzyskać pomoc, ale z powodu pandemii zaoferowano jej wyłącznie konsultację online, po której, zdaniem kobiety, nie otrzymała żadnych zaleceń. Następnie na własną rękę odwiedziła prywatną przychodnię, gdzie zdiagnozowano u niej mięsaka maziówkowego 4 stopnia.

Joanna przeszła chemioterapię i rozważa amputację zajętej przez nowotwór nogi w celu ratowania życia.

- Po czterech rundach chemioterapii sześć guzów w moich płucach pozostało bez zmian. Guz w kolanie faktycznie zmienił miejsce i kształt, ale nie zmniejszył się, a guz w pobliżu mojego serca uległ największej zmianie, zaczynał się od dziewięciu centymetrów, a teraz ma trzy i pół centymetra, co brzmi jak dobra wiadomość, ale ogólnie rzecz biorąc, nie ma to aż tak dużego wpływu na moje rokowania – powiedziała.

Mięsak maziówkowy. Jak rozpoznać ten nowotwór?

Mięsak maziówkowy to rzadki nowotwór złośliwy, występujący głównie u osób młodych (przed 30. rokiem życia). Guz lokalizuje się głównie w obrębie kończyn dolnych. 

Objawy mięsaka maziowego to przede wszystkim:

  • wyczuwalny guz,
  • ból w miejscu guza,
  • pojawienie się obrzęku guza, 
  • ograniczenie ruchomości w stawie,
  • gorączka,
  • drętwienie z powodu nacisku nowotworu na nerwy,
  • ciągłe zmęczenie, 
  • chudnięcie i utrata apetytu,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Źródło: dailymail.co.uk; onkolmed.pl