Zamknij

Cierpiał z powodu bólu pleców. Wyniki badań zaskoczyły chorego i jego lekarzy

11.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:57

Dwa serca, sześć palców, dwie macice – dodatkowe narządy zawsze wzbudzają sensację w środowisku medycznym. Podobnie było w przypadku pewnego Brazylijczyka, u którego wykryto trzy nerki.  

Trzy nerki, ból pleców
fot. Shutterstock

Pewien 38-letni Brazylijczyk zgłosił się do lekarza z powodu nasilającego się bólu pleców. Aby ustalić przyczynę jego dolegliwości, lekarze wykonali tomografię komputerową. Okazało się, że mężczyzna ma przepuklinę kręgosłupa (potoczna nazwa wypadnięcie dysku). Jednak to nie ta przypadłość zwróciła uwagę medyków.

Okazało się, że mężczyzna ma... trzy nerki. To bardzo rzadkie zjawisko anatomiczne. W literaturze medycznej opisano zaledwie 100 takich przypadków. Mężczyzna miał normalnie wyglądającą nerkę po lewej stronie i dwie połączone ze sobą nerki po prawej stronie. Zwykle jest tak, że każda nerka jest połączona z pęcherzem moczowym przewodem zwanym moczowodem. Jednak u mężczyzny z pęcherzem była połączona lewa nerka, natomiast ta dodatkowa nerka łączyła się z moczowodem prawej nerki. Co ciekawe, wszystkie narządy działy prawidłowo.

Ten niezwykły przypadek opisano w "The New England Journal of Medicine" (NEJM). Zdaniem autorów artykułu, najprawdopodobniej do tych zmian doszło podczas rozwoju embrionalnego mężczyzny. To niezwykle rzadkie, ale bardzo ciekawe zjawisko, wykrywane jest zwykle przez przypadek, podczas innych badań (tak było i tym razem). Ponieważ dodatkowe narządy zwykle nie powodują żadnych uciążliwych objawów, ludzie zwykle nie wiedzą, że je mają.

Źródło: LiveScience/ NEJM