Kobieta miała ogromne torbiele wypełnione włosami [drastyczne zdjęcie]

04.02.2020 16:01
Torbiel dermoidalna
fot. Shutterstock

Patrząc na to zdjęcie trudno uwierzyć, że 30-latka mogła mieć coś takiego w swojej jamie brzusznej. Jest to jednak historia, która zdarzyła się naprawdę. Ból podbrzusza skłonił młodą kobietę do wizyty w szpitalu. Okazało się, że Rosjanka ma ogromne torbiele wypełnione włosami. Po operacji lekarz zrobił zdjęcie, by udokumentować to rzadkie zjawisko.

Ta historia mrozi krew w żyłach. 30-letnia Rosjanka trafiła do szpitala z powodu silnego bólu w jamie brzusznej. Moskiewscy lekarze po przeprowadzeniu niezbędnych badań stwierdzili, że w jamie brzusznej kobiety znajdują się duże torbiele wypełnione włosami.

W czasie operacji kobiecie usunięto torbiele z obu jajników. Były to torbiele dermoidalne (skórzaste), które są przykładem łagodnego nowotworu jajnika - potworniaka dojrzałego.

Dr Tatania Shavrak, która operowała Rosjankę w Kolomna Perinatal Center pod Moskwą, powiedziała: ,,Torbiele dermoidalne to nienowotworowe guzy jajników. Są to przestrzenie o dość grubych ścianach, które składają się ze śluzu zmieszanego z różnymi ludzkimi tkankami''.

Cysty usunięto podczas operacji, nie wpłynęło to na układ rozrodczy kobiety, która w pełni odzyskała zdrowie.

kolaż

Torbiel dermoidalna, czyli potworniak 

Torbiele dermatoidalne zawierają m.in. komórki naskórka, włosy, tkankę kostną czy zęby i rozwijają się z elementów jaja płodowego. Torbiel skórzasta jest najczęstszą odmianą potworniaka dojrzałego, łagodnego nowotworu jajnika. Jest zależna hormonalnie, rozwija się i rośnie.

Powstanie torbieli skórzastej związane jest jeszcze z okresem zarodkowym, gdy pierwotne komórki płciowe wędrują wzdłuż pośrodkowej jamy ciała, by w 4 tygodniu ciąży znaleźć się na wysokości zawiązków jajników. W tym miejscu komórki dojrzewają do postaci komórek jajowych. Zdarza się jednak, że na tym etapie część komórek podlega przemianom z zakresu kancerogenezy, czyli nowotworzenia, których przykładem jest właśnie torbiel dermoidalna.

Zazwyczaj torbiele dermoidalne nie dają żadnych objawów. Objawy występują najczęściej wtedy, gdy torbiel jest znacznych rozmiarów.

Torbiel dermoidalna może powodować:

  • bólowe podbrzusza;
  • krwawienia śródcykliczne;
  • dyskomfort w obrębie śródbrzusza (zgaga, nudności);
  • ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Tego typu torbiele usuwa się operacyjnie ze względu na częstość powikłań.

Źródło: dailymail.co.uk