Po wykonaniu testu na koronawirusa kobiecie wyciekł płyn mózgowy

02.10.2020 16:07
Wymaz z nosa - test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Po wykonaniu testu na koronawirusa, z nosa kobiety zaczął wyciekać płyn mózgowo-rdzeniowy. Chociaż na początku sądzono, że wymaz został źle pobrany, to po przeprowadzeniu odpowiednich badań okazało się, że 40-latka miała niezdiagnozowaną wadę czaszki, która mogła zagrażać jej zdrowiu w przyszłości.

Test na koronawirusa przeprowadzony u ponad 40-letniej kobiety przyczynił się do odkrycia niezdiagnozowanej wcześniej groźnej wady czaszki. 

Przypadek opisano w czasopiśmie ''JAMA Otolaryngology'' — Head & Neck Surgery.

Test na koronawirusa ujawnił poważną chorobę

Kobieta po teście na koronawirusa trafiła do szpitala z bólem głowy, katarem, nudnościami i wymiotami, metalicznym posmakiem w ustach, sztywnością karku, nadwrażliwością na światło. Okazało się, że 40-latka źle się poczuła tuż po pobraniu wymazu z nosa, który miał potwierdzić lub wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2.

Lekarze z University of Iowa odkryli, że 20 lat wcześniej kobieta cierpiała na podwyższone ciśnienie w mózgu, wtedy też usunięto jej polipy nosa.

Badania ujawniły, że płyn wypływający z jej nosa to płyn mózgowo-rdzeniowy, a skan mózgu wykazał, że ma przepuklinę mózgową, rzadki stan, w którym kości czaszki nie zamykają się całkowicie.

Lekarze doszli do wniosku, że test na COVID-19 prawdopodobnie nie spowodował samej przepukliny mózgowej, ale pogorszył ten stan, umożliwiając wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. Kobieta przeszła już operację leczenia przepukliny i naprawy ubytku czaszki.

Ten niesamowity przypadek oraz kilka innych zgłaszanych wcześniej historii związanych z powikłaniami po pobieraniu wymazów jest, zdaniem ekspertów, dowodem na to, że należy lepiej przyglądać się historii medycznej pacjentów i przeprowadzać pogłębiony wywiad, zanim przystąpi się do takiej procedury. 

Nawet fachowo wykonane testy na koronawirusa mogą prowadzić do powikłań, jeśli pacjent przeszedł wcześniej operację lub ma chorobę, która może wpływać na strukturę, gardła, nosa, czaszki.

Źródło: businessinsider.com