Wizyta w centrum rozrywki uratowała jej życie. Przypadkiem wykryła u siebie raka

23.10.2019
Aktualizacja: 02.01.2020 09:25
Camera Obscura w Edynburgu

Pewna turystka z Anglii może mówić o niebywałym szczęściu. Wizyta w centrum rozrywki Camera Obscura and World of Illusions w Edynburgu skłoniła ją do wizyty u lekarza. Sprawdź, jak potoczyła się ta historia.

Bal Gill z miasta Slough w brytyjskim hrabstwie Bershire podczas pobytu w Edynburgu wybrała się do centrum rozrywki Camera Obscura and World of Illusions. Jedną z atrakcji było przejście przez pokój z kamerą termowizyjną. Kobieta ze zdziwieniem odkryła, że jej pierś podświetliła się na żółto.

– Zauważyłam plamę termiczną na mojej lewej piersi. Pomyśleliśmy, że to dziwne, bo tylko ja tak miałam. Zrobiłam zdjęcie i dalej cieszyliśmy się wizytą w muzeum – opowiadała Brytyjka w rozmowie z BBC.

Kilka dni po powrocie do domu Bal Gill znalazła zdjęcie z wycieczki. To skłoniło ją do wizyty u lekarza. Specjalista wykrył raka piersi.

Kierownictwo parku rozrywki jest zaskoczone tą sprawą. „Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że nasza kamera termowizyjna ma potencjał do wykrywania stanów rzutujących na dalsze życie” – przyznał Andrew Johnson, dyrektor generalny Camera Obscura and World of Illusions w rozmowie z BBC.

Termografia w niektórych przypadkach może pomóc wykryć raka piersi. Komórki rakowe rosną i namnażają się szybko, co wpływa na zwiększenie przepływu krwi i metabolizmu. Powoduje to wzrost temperatury skóry. Termografia to nieinwazyjna metoda, która nie wiąże się z żadnym szkodliwym promieniowaniem.

Warto jednak wiedzieć, że w marcu 2019 r. Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej wydało oświadczenie, w którym podkreślono, że „nie ma naukowych dowodów potwierdzających wartość termografii w wykrywaniu i rozpoznawaniu tego nowotworu oraz jako profilaktycznego badania przesiewowego, a jedyną metodą badań przesiewowych zmniejszającą umieralność z powodu raka piersi jest mammografia”.

Eksperci przypominają, że w Polsce, dla kobiet w wieku 50-69 lat, mammografia jest refundowana przez NFZ.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com