Zamknij

Tasiemiec żył w mózgu mężczyzny przez 17 lat

23.09.2020 15:10

Chińscy lekarze usunęli z mózgu mężczyzny żywego tasiemca, który najprawdopodobniej mieszkał tam od kilkunastu lat. Mężczyzna przez długie lata cierpiał na przeróżne dolegliwości, których nikt wcześniej nie łączył z tym tajemniczym lokatorem. 

Tasiemiec w mózgu
fot. Shutterstock

Dwudziestokilkuletni mężczyzna miał w mózgu żywego prawie 13-centymetrowego (5-calowego) tasiemca, który pozostawał w tej lokalizacji przez 17 lat. Dziki lokator został usunięty podczas operacji.

Tasiemiec niszczył zdrowie młodego mężczyzny

Młody Chińczyk powiedział lekarzom, że od szóstego roku życia odczuwał drętwienie dłoni i stóp. Od czasu do czasu miał też bóle głowy i nudności. 

Ponieważ jego rodzice zawsze mieli trudności z poruszaniem się, młody mężczyzna ignorował objawy i nigdy nie poszedł do szpitala, wierząc, że są to problemy genetyczne.

W końcu jednak trafił do szpitala po utracie czucia po prawej stronie ciała.

- Połowa mojej górnej części ciała była całkowicie zdrętwiała. Nie czułem ręki i nie mogłem jej podnieść - powiedział mężczyzna.

Po wykonaniu tomografii komputerowej głowy lekarze znaleźli skręconego pasożyta w mózgu pacjenta. U mężczyzny zdiagnozowano tasiemczycę, groźną chorobę pasożytniczą.

Lekarze twierdzą, że jego infekcja mogła być wynikiem picia skażonej wody lub spożywania niedogotowanego mięsa dzikich zwierząt, takich jak żaby lub węże.

Zakażenie tasiemcem jest dla człowieka bardzo niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy larwy przenikną przez błonę śluzową jelita i dostaną się do krwi. Stamtąd mogą przedostać się do wątroby, mięśni, oczu i mózgu - co spotkało młodego Chińczyka. Tasiemiec bytujący w mózgu uszkadza jego funkcje, co powoduje uciążliwe, groźne dla zdrowia objawy.

U mężczyzny pierwszy raz zdiagnozowano tasiemca w wieku 18 lat, ale wtedy chirurdzy zdecydowali o opóźnieniu usunięcia go, ponieważ operacja była zbyt ryzykowna. Przez pięć lat mężczyznę leczono zachowawczo za pomocą leków. Operacja odbyła się w sierpniu 2020 roku.

Mężczyzna dochodzi do siebie po operacji.

ZOBACZ TAKŻE: Zjadł niedogotowane mięso. Miał setki tasiemców w mózgu i klatce piersiowej 

Jak rozpoznać zakażenie tasiemcem?

Objawy zakażenia pojawiają się zwykle wtedy, gdy tasiemiec jest duży, rozmnaża się i zaczyna zatruwać organizm. Kawałki tasiemca można zauważyć w kale, mogą to być poruszające się strzępki lub większy kawałek pasożyta przypominający część tasiemki. Tasiemca można także zauważyć, gdy wydobywa się bezpośrednio z odbytu podczas próby oddania kału.

Charakterystyczne objawy zakażenia tasiemcem:

  • nudności,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • częsty głód lub utrata apetytu,
  • zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • osłabienie.
  • Objawy zakażenia tasiemcem są szybciej i bardziej widoczne u małych dzieci, które szybko stają się apatyczne i osłabione. Zakażeniu towarzyszy biegunka, wymioty i szybka utrata masy ciała.

Źródło: dailymail.co.uk