Maciej Cieśla - grafik, którego choroba poruszyła samego papieża

Monika Piorun
28.07.2016 10:11
Maciej Cieśla - grafik, którego choroba poruszyła samego papieża
fot. Maciej Cieśla - grafik, który nie doczekał przyjazdu papieża

Historia 27-letniego artysty, którego śmiertelna choroba odebrała możliwość spotkania z  Ojcem Świętym, poruszyła cały świat. Wolontariusz Światowych Dni Młodzieży dzielnie walczył z rzadką odmianą nowotworu. Niestety rak okazał się silniejszy...

Chrzęstniakomięsak mezenchymalny (chondrosarcoma mesenchymale) – zwykle rozwija się w kościach twarzy i miednicy. U Maćka złośliwa postać raka zaatakowała kość udową.

To rzadka przypadłość, która według statystyk stanowi zaledwie 10% wszystkich tego typu nowotworów. Choć guz rośnie przeważnie dosyć wolno, to jednak po zdiagnozowaniu połowa pacjentów ma przed sobą statystycznie 5 lat życia. Chorzy przez wiele miesięcy mogą zupełnie nie zdawać sobie sprawy, że coś im dolega, dopóki nie zaczną mieć problemów z poruszaniem się.

Mięsaki powodują, że komórki, z których powinny powstawać mięśnie, przestają się rozwijać pod wpływem zmian nowotworowych.

Początki choroby młodego absolwenta krakowskiej ASP i projektanta oprawy graficznej Światowych Dni Młodzieży sięgają września 2015, kiedy zaczął odczuwać uporczywy ból w kolanie. Już wtedy pracował jako wolontariusz Komitetu Organizacyjnego ŚDM i pomagał przy projektowaniu wizualizacji na stronie internetowej tego przedsięwzięcia. 

Wcale nie był bardzo religijny. Wcześniej nie angażował się mocno w życie kościoła. Jego znajomi twierdzą nawet, że był zrażony do obecnej sytuacji panującej wśród wiernych i nie pochwalał niektórych zachowań duchownych. Jego postawa zupełnie się jednak zmieniła dzięki zaangażowaniu w przygotowania do krakowskich ŚDM.

Artysta, który wzruszył papieża

mać
fot. Facebook.com/Maciej Cieśla

O tym, że potrzebni są chętni do pracy przy organizacji odbywającego się w Krakowie spotkania młodych wiernych z całego świata grafik dowiedział się z ogłoszenia zamieszczonego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, kiedy jeszcze był studentem tej uczelni.

Już w trakcie studiów osiągał spore sukcesy. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych oraz specjalną Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI“.

Współpracownicy Maćka opowiadają, że gdy tylko zobaczyli jego pierwsze projekty, od razu zrozumieli, że mają do czynienia z prawdziwym profesjonalistą. Mimo że młody artysta (ur. 1989) nie miał za sobą długiego stażu pracy, inni graficy od początku mieli pewność, że musi stać się częścią ich zespołu.

Zobaczcie projekt młodego grafika z 2013 roku, kiedy stał u progu dalszej kariery zawodowej!

Pod koniec 2015 roku stan zdrowia Maćka był na tyle poważny, że zaczął poruszać się o kulach. Jeszcze podczas zjazdów wolontariuszy ŚDM za ich pomocą tłumaczył pozostałym, w jaki sposób obchodzić się z projektami jego grafik. Zamiast wskaźników używał aluminiowych lasek, czym podbił serce wszystkich uczestników warsztatów. 

Młody artysta stworzył komputerowe wizerunki m.in. św. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz papieskie ornaty.

Kilka grafik autorstwa Macieja Cieśli

d1910253275
web-faustyna-jan-pawec582-ii-mic582osierdzie-east-news
fot. East News

Mimo uciążliwej chemioterapii, a nawet amputacji nogi, którą przeszedł 6 czerwca 2016, Maciek nie poddawał się do końca swych dni. Kiedy już nie mógł dołączyć do swojego zespołu, pracował zdalnie z domu. Zabrakło mu trzech tygodni do tego, by doczekać finału projektu, nad którym pracował przez ostatnie lata.

2 lipca 2016 roku Maciej Cieśla został pochowany na cmentarzu przy ulicy Józefowskiej w Katowicach. Nie doczekał finału projektu, nad którym pracował od kilku lat, ani spotkania z papieżem Franciszkiem, choć miał nawet zarezerwowane miejsce w specjalnym tramwaju, w którym Ojciec Święty ma się spotkać z wybranymi wiernymi.

Podczas wieczornego spotkania z wiernymi w Krakowie niezwykle poruszony historią młodego, zdolnego artysty papież Franciszek opowiedział o Maćku i jego trudnych zmaganiach z chorobą. Gest spotkał się z niezwykle emocjonalną reakcją otoczenia.

PrzeczytajPapież wspomina młodego grafika ŚDM, który zmarł na raka kości udowej

Zobaczcie, kilka grafik komputerowych z 2013 roku autorstwa Macieja Szymona Cieśli!

Jak oceniacie prace Maćka?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π