Zamknij

Syn Moniki Richardson ma zespół Aspergera. Zdradził, kiedy postawiono diagnozę

28.06.2021 14:25

Syn Moniki Richardson, Tomasz Malcolm, na swoim profilu w mediach społecznościowych opowiedział o momencie, w którym zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Okazuje się, że nauczyciele zaczęli coś podejrzeć, gdy chłopak uczęszczał jeszcze do przedszkola.

Syn Moniki Richardson ma zespół Aspergera. Zdradził, kiedy postawiono diagnozę
fot. VIPHOTO/East News

Tomasz Malcom to syn polskiej dziennikarki i prezenterki Moniki Richardson oraz szkockiego pilota Jamie'ego Malcolma. Kiedy miał 3 lata, zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Teraz chłopak postanowił opowiedzieć więcej o pierwszych objawach zaburzenia.

Zespół Aspergera. Syn Moniki Richardson zdradził, kiedy postawiono diagnozę

Ostatnio Tomasz Malcom na swoim profilu na Instagramie odpowiedział na kilka pytań zadanych mu przez obserwatorów. Jeden z internautów poruszył temat zespołu Aspergera, na który syn Moniki Richardson cierpi od kilkunastu lat. Chłopak zdradził, że zdiagnozowano go u niego, jak był jeszcze bardzo mały. Okazuje się, że już w przedszkolu nauczyciele zaczęli coś podejrzewać.

"W przedszkolu się strasznie dziwnie zachowywałem i nauczyciele podejrzewali" - przyznał Tomasz na Instagramie. Dodał, że diagnozę usłyszał, gdy miał trzy lata.

"Trzy latka miałem i w Anglii zdiagnozowano, tuż po tym, jak usiadłem w kokpicie samolotu w Brooklands Museum i pokazałem, jak co działa. Nauczyłem się tego od ojca" - dodał syn dziennikarki.

Obecnie Tomasz Malcolm ma 19 lat i - mimo zaburzenia - doskonale radzi sobie na wielu płaszczyznach. 

Zespół Aspergera - co to?

Wiele osób zespół Aspergera błędnie określa mianem "choroba Aspergera". To tak naprawdę dysfunkcja, łagodne zaburzenie ze spektrum autyzmu. Diagnozowana jest najczęściej pomiędzy 3. a 8. rokiem życia.

Osoby cierpiące na zespół Aspergera mają wysoki iloraz inteligencji. Jednocześnie mają problemy społeczne i bywają wycofane. To, co jeszcze charakteryzuje tę dysfunkcję to: zaburzenia w kontaktach społecznych, fiksacje i stereotypie, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia rozwoju mowy, trudności w rozumieniu mowy, trudności w komunikacji, zaburzenia lękowe.

Objawy zespołu Aspergera

Spectrum objawów zespołu Aspergera jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Niektóre dzieci cierpiące na to zaburzenie mają problemy z koncentracją, są nadruchliwe i bardzo absorbujące. Inne z kolei są zamknięte i można powiedzieć, że żyją we własnym świecie. 

Można jednak wymienić kilka charakterystycznych objawów zespołu Aspergera. Dzieci z tym zaburzeniem zazwyczaj nie lubią zmian, mają problemy rozwojowe oraz wykazują niedorozwój umiejętności społecznych. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

RadioZET.pl/Natemat.pl