Suplement na potencję prawie go zabił. Ciśnienie krwi poszybowało

13.05.2019
Aktualizacja: 13.05.2019 16:09
Nagły skok ciśnienia
fot. Shutterstock

Pewien pięćdziesięciolatek postawił wspomóc potencję suplementem z johimbiną. Ziołowy preparat prawie go zabił. Pielęgniarka była w szoku, gdy odczytała wynik pomiaru ciśnienia.

Pewien mężczyzna w średnim wieku przesuwał meble w swoim gabinecie, gdy poczuł niepokój, zawroty głowy i kołatanie serca. Pielęgniarka przyjmująca w miejscu pracy od razu odesłała go do szpitala, gdy odczytała wynik pomiaru ciśnienia: 280/160 mm Hg. Prawidłowy wynik to 120/80 mm Hg. Poziom 180/120 mm Hg określany jest mianem przełomu nadciśnieniowego.

Suplement diety na potencję

W szpitalu lekarze próbowali zbić ciśnienie krwi za pomocą dwóch różnych leków, ale wynik zatrzymał się na poziomie 215/125 mm Hg. Początkowo mężczyzna zarzekał się, że nie przyjmuje żadnych leków. Nie przyznawał się też do używania tytoniu, kofeiny ani innych substancji psychoaktywnych. Po czasie przyznał się, że przyjmował pewien ziołowy preparat na „podniesienie poziomu energii”.

Lekarze ustalili, że był to suplement z johimbiną – ekstraktem z kory i liści johimby – drzewa występującego na terenach Afryki. Reklamowany jako suplement na potencję i odchudzanie. Studium przypadku opublikowano w The Journal of Emergency Medicine.

Zobacz takżeMasz problemy z erekcją? Idź jak najszybciej do lekarza 

Leki na potencję a zawał serca

Ryszard Kalisz w programie Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” postawił sprawę jasno: mężczyzna, który przekroczył 50. rok życia i zarzeka się, że nigdy nie brał viagry, kłamie. Z tezą tą zgodził się obecny w studiu Radia ZET prof. Andrzej Depko.

Seksuolog uspokajał jednak, że początkowo niebieska tabletka miała być lekiem na serce, dlatego też, przy prawidłowym stosowaniu leku, nie należy obawiać się zawału serca czy udaru mózgu. Co więcej, w dwukrotnie większej dawce lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia płucnego, przez co przy przedawkowaniu może powodować niebezpieczne spadki ciśnienia, a nie jego nadmierny wzrost.

Natomiast eksperci przypominają, żeby nie eksperymentować z suplementami diety bez konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli w ich składzie wymienione są wyłącznie naturalne ekstrakty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: foxnews.com