Straciła wszystkie kończyny i ma uszkodzony mózg – historia 17-miesięcznej Kii

04.06.2018 13:45
Kia Gott - dziewczynka z meningokowym zapaleniem mózgu typu C
fot. DailyMail

Historia tej 17-miesięcznej dziewczynki zapiera dech w piersiach. Mała Kia zachorowała na meningokowe zapalenie opon mózgowych typu C. Nikt z lekarzy nie dawał jej szans na przeżycie... Jednak dziewczynka przeżyła. Ma amputowane wszystkie kończyny, uszkodzony mózg i prawdopodobnie nie widzi. Po 8 miesiącach pobytu w szpitalu została wypuszczona do domu. Jej wola życia jest ogromna.

Diagnoza: meningokowe zapalenie opon mózgowych typu C

Ta tragiczna historia rozpoczęła się we wrześniu 2017 r., gdy Kia miała 9 miesięcy. Jej rodzice odkryli na skórze córki dziwne wybroczyny w kolorze czerwono-fioletowym. Wezwali pogotowie, które zabrało małą do szpitala. Okazało się, że Kia miała meningokowe zapalenie opon mózgowych typu C i związaną z tym stanem sepsę meningokową. Zdaniem lekarzy stan dziewczynki był ciężki. Szansa na przeżycie była bardzo mała.  

Lekarze robili wszystko, co w ich mocy, by ratować życie małej. Konieczna była amputacja wszystkich kończyn. Choroba trwale uszkodziła mózg dziewczynki i prawdopodobnie trwale uszkodziła jej wzrok. Lekarze myśleli też, że Kia nie będzie też słyszała, ale ich obawy się nie potwierdziły.

Warto wiedzieć: Czym różnią się pneumokoki i meningokoki?

Powrót dziewczynki do domu po 8 miesiącach

Choć dziewczynka już nigdy nie wróci do sprawności i nie będzie się rozwijać jak inne dzieci, to jej wola życia jest imponująca. Kia została wypisana ze szpitala na jeden dzień pod koniec maja, a od poniedziałku (4 czerwca) zostanie w domu na stałe. Jej rodzice nie ukrywają swojej radości.

– To najlepszy prezent, jaki mogłem otrzymać – powiedział dziennikarzom „DailyMail” Paul Gott, ojciec dziewczynki.  I dodaje: – Nigdy nie widziałem, aby Vikki (mama Kii – przypomina redakcja) tak płakała.

Rodzice dziewczynki i jej czworo rodzeństwa opisują ten dzień ze szczegółami: – Kia nie spała, kiedy przyjechała do domu, ale później, gdy została nakarmiona i podaliśmy jej leki, zasnęła.
To wyjątkowa sytuacja nie tylko dla rodziców dziewczynki, ale również dla jej rodzeństwa. Rodzina od dłuższego czasu znowu mogła być razem, bo Vikki – mama Kii – większość czasu spędza z nią w szpitalu.
Teraz rodzina remontuje dom, by dostosować go do potrzeb niepełnosprawnego dziecka.

– Choroba zmieniła Kię, zmieniła nas i nasze życie. Jej powrót będzie się wiązał w wieloma emocjami, przecież minęło tak wiele miesięcy, odkąd trafiła do szpitala – powiedział Paul Gott.

Przeczytaj także: Sepsa: groźna reakcja organizmu na zakażenie. Jak rozpoznać objawy?

Szczepionka mogła uratować jej zdrowie

Rodziców wsparła Fundacja Badań nad Meningokami oraz Sophie Hrabina Wessex, żona księcia Edwarda, patrona fundacji. W listopadzie zeszłego roku napisała do rodziców Kii list, w którym napisała m.in.: „Wiadomość o Kii całkowicie mnie zdruzgotała. Nie potrafię sobie wyobrazić, przez co teraz przechodzicie […]. Wiem, że słowa są nieistotne, ale czuję się zmuszona do wyciągnięcia ręki […]. Mam nadzieję, że Kia szybko odbuduje siły”. Wsparła też rodzinę finansowo.
Rząd Wielkiej Brytanii w 2017 r. zadecydował, że szczepionkę chroniącą przed meningokowym zapaleniem mózgu typu C należy podawać niemowlętom po 12. miesiącu życia, a nie – jak było wcześniej – po 3. miesiącu życia. Rodzice Kii rozpoczęli kampanię na rzecz ponownego rozpatrzenia wieku szczepień. Dziewczynce zdrowia to nie zwróci, ale może uchronić inne dzieci. Rząd brytyjski podjął wcześniej taką decyzję, ponieważ spadła liczba dzieci chorych na tę chorobę. Niestety od czasu wprowadzenia tych zmian liczba dzieci zapadających na zapalenie opon mózgowych typu C ponownie wzrosła.
Ważne! Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest bardzo poważne i może doprowadzić do śmierci w kilka godzin.

Zobacz, jakie mogą być objawy zapalenia opon mózgowych:

 • gorączka i/lub wymioty,
 • silny ból głowy,
 • ból kończyn, stawów lub mięśni,
 • zimne dłonie i stopy lub dreszcze,
 • blada lub cętkowana skóra,
 • oddychanie szybko lub uczucie braku tchu,
 • czerwono-fioletowe wybroczyny w dowolnym miejscu na ciele,
 • sztywna szyja (rzadszy objaw u małych dzieci),
 • nadwrażliwość na jasne światło (rzadszy objaw u małych dzieci),
 • senność i problemy ze wstawaniem,
 • dezorientacja lub majaczenie,
 • drgawki lub napady drgawkowe.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk