Zamknij

28 lat z soczewką kontaktową w oku. Niezwykły przypadek medyczny

Monika Piorun
20.08.2018 15:43
Soczewki kontaktowe: 28 lat ze szkłem kontaktowym w oku
fot. Shutterstock

42-letnia Szkotka niemal przez 3 dekady żyła z soczewką, która wrosła w jej powiekę po wypadku podczas gry w badmintona. „British Medical Journal” opisuje wyjątkową historię pacjentki nieświadomej konsekwencji tego, co ją spotkało z powodu zgubionego 28 lat temu szkła kontaktowego.

Soczewka, która utknęła w oku niemal na 3 dekady

Podczas badania rezonansem magnetycznym lekarze zauważyli u skarżącej się na ból oka pacjentki nietypowe znalezisko. W trakcie zabiegu doszło do pęknięcia cysty znajdującej się pod jej lewą powieką. Okazało się, że wywołała ją... soczewka kontaktowa, którą kobieta zgubiła 28 lat wcześniej! Jak to możliwe, że niemal przez 3 dekady nie udało się zidentyfikować szkła kontaktowego w jej ciele?

28 lat z... ciałem obcym w oku

W młodości, kiedy 42-letnia dziś Szkotka miała zaledwie 14 lat, została uderzona lotką w oko podczas gry w badmintona. Uraz, którego wtedy doznała, został opanowany przez opiekującego się nią lekarza. Najprawdopodobniej wtedy soczewka kontaktowa musiała wbić się w jej powiekę i przesunąć w taki sposób, że przez długie lata pozostawała niemal niezauważona. Dopiero po prawie 3 dekadach nietypowy „zrost” doprowadził do wytworzenia się kilkumilimetrowej cysty powodującej ucisk i postępujący ból w obrębie gałki ocznej.

Zrzut ekranu 2018-08-20 o 09.06.56
fot.
fot. British Medical Journal

Co ciekawe, pacjentka po wypadku, którego doznała jako nastolatka, przez całe dorosłe życie nie nosiła szkieł kontaktowych. Pierwsze dolegliwości i opuchlizna wokół oczu pojawiły się u niej zaledwie pół roku temu. 

Według ekspertów, którzy opisali niezwykły przypadek medyczny na łamach prestiżowego „British Medical Journal”, jest to „najdłuższy znany okres od migracji soczewki do spuchnięcia powieki” w historii medycyny.

Lekarze potwierdzają, że zagubiona 28 lat temu soczewka pozostała w ciele pacjentki niemal w nienaruszonym stanie. Najprawdopodobniej ciało obce zostało otoczone przez organizm specjalną tkanką, dzięki której nie doszło do poważniejszych obrażeń.

Zrzut ekranu 2018-08-20 o 09.07.16
fot.
fot. British Medical Journal

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: BMJ/British Medical Journal/The Times

______

zdrowie.radiozet.pl/π