Zamknij

Słyszał głos Boga. Co wywołało u niego halucynacje słuchowe?

08.02.2022
Aktualizacja: 08.02.2022 13:55

Mężczyzna po przyjęciu antybiotyku zaczął mieć halucynacje słuchowe. Okazało się, że pojawił się u niego bardzo rzadki efekt uboczny przyjmowania antybiotyków. 

Antybiomania - mania po lekach
fot. Shutterstock

Pewien 50-letni mężczyzna ze Szwajcarii zapisał się w historii medycyny z powodu bardzo ciekawych objawów po przyjęciu antybiotyków podawanych mu w celu leczenia bakteryjnego zapalenia płuc. Okazało się, że mężczyzna po przyjęciu zalecanych tabletek zaczął mieć halucynacje słuchowe. Wydawało mu się, że "słyszy głos Boga", który mówił, że została wybrana dla niego specjalna misja. Dodatkowo mężczyzna czuł się bardzo źle. Doświadczał huśtawki nastroju, był rozdrażniony, mówił niespójnie. Wszystkie symptomy wskazywały na objawy manii. Jednak mężczyzna nigdy wcześniej nie chorował, nie miał historii psychiatrycznej, nigdy wcześniej nie przyjmował antybiotyków.

Mężczyzna został przyjęty na oddział psychiatryczny jednego ze szpitali w Genewie (Szwajcaria). Po badaniach okazało się, że miał rzadki przypadek antybiomanii.

Antybiomania – co to?

Antybiomania to bardzo rzadki efekt uboczny leczenia antybiotykami. Po raz pierwszy ten termin pojawił się w 2002 r. w artykule opublikowanym w "Journal of Clinical Psychopharmacology". Opublikowano w nim wyniki badań dotyczących przyjmowania antybiotyków. Okazuje się, że u niektórych osób może pojawić się tzw. mania wtórna wywołana lekami, np. antybiotykami, zwłaszcza klarytromycyną i innymi lekami z grupy antybiotyków makrolidowych (np. cyprofloksacyną i ofloksacyną), a także steroidami oraz estrogenami.

Zdaniem lekarzy opis przypadku 50-latka (zarówno harmonogram przyjmowania antybiotyków, jak i jego późniejsze objawy maniakalne) pasuje do zgłoszonych wcześniej przypadków antybiotykomanii.

Jak się leczy antybiomanię?

W leczeniu antybiomanii działa się dwutorowo. Po pierwsze, odstawia lek odpowiedzialny za manię, po drugie podaje środki przeciwmaniakalne. Ale nie zawsze. Tak było w przypadku 50-latka. Lekarze przepisali mu jedynie lorazepam, lek stosowany w leczeniu lęku i napadów padaczkowych.

Przypadek mężczyzny pokazuje, że różne rodzaje antybiotyków mogą wywołać antybiomanię. Początkowo objawy maniakalne mężczyzny pojawiły się po przyjęciu antybiotyku kwasu amoksycylina-kwas klawulanowy. Po zaprzestaniu leczenia objawy manii ustały. Jednak kiedy zaczął brać inny antybiotyk, zwany klarytromycyną, w celu leczenia zapalenia płuc, objawy manii powróciły, co skłoniło go do ponownego przerwania leczenia antybiotykami.

Według opisu przypadku tydzień po odstawieniu antybiotyków mężczyzna nie miał już objawów maniakalnych.

Antybiomania – jakie mogą być jej przyczyny?

Dlaczego niektóre antybiotyki tak działają? Nie wiadomo. Jest kilka hipotez. Na przykład stwierdzono, że kilka klas antybiotyków – w tym makrolidy, takie jak klarytromycyna, oraz beta-laktamy, takie jak amoksycylina – wpływają na mózgowy układ GABAergiczny. Antybiotyki działają jak inhibitor kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), wszechobecnego neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za tłumienie pobudzonych neuronów.

Inna hipoteza mówi o tym, że antybiotyki zakłócają mikrobiom jelitowy pacjentów i tym samym przyczyniają się do dysfunkcji w mitochondriach, które zasilają komórki.

Autorzy studium przypadku wysunęli również hipotezę, że interakcja lek-lek między klarytromycyną a kwasem amoksycylina-kwas klawulanowy mogła wystąpić ze względu na ich wspólną aktywność na receptorach GABA.

Przypadek mężczyzny został opisany w czasopiśmie "BMC Psychiatry" w sierpniu 2021 roku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: LiveScience