Serce po prawej, a wątroba po lewej. Kobieta żyła 99 lat z lustrzanym odbiciem wszystkich narządów

08.08.2019
Aktualizacja: 08.08.2019 16:33
 Rose Marie Bentley

Rose Marie Bentley to niezwykły przypadek dla medycyny. Kobieta z Oregonu, która zmarła w wieku 99 lat, prawie wszystko narządy miała w zupełnie innym miejscu niż normalnie. Jej wątroba była po lewej, a nie po prawej. Podobnie jej śledziona i inne narządy jamy brzusznej. 

Rose Marie Bentley: ciekawy przypadek medyczny 

W 2018 roku studenci medycyny na Oregon Health&Science University (OHSU) zaczęli analizować zwłoki Rose Marie Bentley podczas lekcji anatomii i jako pierwsi odkryli niezwykły sekret kobiety. Okazuje się, że miała rzadką nieprawidłowość anatomiczną — odwrócenie położenie trzewi z lewokardią, czyli sercem zlokalizowanym w lewej połowie klatki piersiowej. Takie przypadki występują raz na 2 tys. urodzeń. Często wiąże się z to z zagrażającymi życiu problemami kardiologicznymi. To najprawdopodobniej najstarsza osoba, która miała taką nieprawidłowość.

Literatura medyczna opisuje tylko dwa takie przypadki — przeżyły ponad 70 lat. Według profesora Cam Walkera, profesora anatomii z OHSU, tylko jedna osoba na 50 mln urodzonych jest w stanie przeżyć z lewokardią. Z powodu poważnych konsekwencji zdrowotnych nieprawidłowego przestawienia narządów, ogromna większość osób z situs inversus nie przeżywa dzieciństwa i często jest opisywana w literaturze medycznej jako wynik sekcji zwłok u wyjątkowo młodych pacjentów. 

Ważna informacja

Situs inversus, czyli odwrócenie trzewi - to nietypowe położenie narządów we wnętrzu organizmu. Są one odwrócone, jak w lustrzanym odbiciu.

Rodzina pani Bentley nie przypomina sobie, żeby miała jakieś przewlekłe choroby czy dolegliwości, z wyjątkiem zapalenia stawów. W ciągu życia usunięto jej trzy narządy: macicę, pęcherzyk żółciowy, wyrostek, ale tylko chirurg wycinający jej wyrostek robaczkowy zauważył, że coś jest nie tak. 

Po pięćdziesiątce Rose Marie przeszła histerektomię — zabieg chirurgiczny usunięcia macicy. Lekarze już wtedy chcieli usunąć wyrostek, ale nie mogli go znaleźć. Apendektomię przeprowadzono więc w późniejszym czasie. Żadne z dzieci Bentley nie wiedziało o przypadłości matki. Według nich matka także nie miała pojęcia o situs inversus (odwrócenie trzewni) z lewokardią. 

016-Bentley-Rose-Marie-1

Odwrócenie trzewi: przyczyny

Do odwrócenia trzewi dochodzi w trakcie życia płodowego – z odwróconymi trzewiami przychodzi się po prostu na świat. Zmiana ta spowodowana jest przez mutacje autosomalne dominujące czy sprzężone z chromosomem X. Najczęściej  osoba, u której doszło do odwrócenia trzewi, w ogóle o tym nie wie. Objawy pojawiać się mogą jednak u tych osób, u których w związku z situs inversus wystąpią jakieś wrodzone wady serca – szacuje się, że spotykane są one u do 10% pacjentów.

Bentley cieszyła się dobrym zdrowiem przez całe życie i zmarła z przyczyn naturalnych w wieku 99 lat. „Myślę, że szanse na znalezienie innej osoby takiej jak ona mogą być tak odległe jak jedna na 50 milionów” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami CNN dr Walker. „Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas kiedykolwiek o tym zapomniał, szczerze”. Jej dzieci pamiętają ją jako osobę, która zawsze była zafascynowana nauką i która przekazała swoje ciało nauce.

Odkrycia zostały zaprezentowane podczas sesji plakatowej na konferencji Experimental Biology w Orlando w tym tygodniu. Abstrakt został opublikowany w Te FASEB Journal. 

Pani Bentley, matka pięciorga dzieci, spędziła na wsi w pobliżu miasteczka Molalla, gdzie prowadziła z mężem sklep spożywczy. Udzielała się w kościelnym chórze, uwielbiała pływać i uprawiała przydomowy ogródek. Po przejściu na emeryturę w 1980 r. państwo Bentley odwiedzili większość amerykańskich stanów, podróżowali też za granicę. Rose Marie zmarła ok. 13 lat po mężu 11 października 2017 r.

016-Bentley-Rose-Marie-2

Źródkło; sciencealert.com, edition.cnn.com