Zamknij

Obgryzanie paznokci może być groźne. Ta historia wydarzyła się naprawdę

25.10.2018 13:11

Obgryzanie paznokci to zły i niebezpieczny nawyk. Przekonał się o tym pewien Szkot, który często i regularnie obgryzał paznokcie i skórki, aż pewnego dnia ugryzł się tak mocno, że w obrębie zranionego palca rozwinęła się infekcja. To jednak nie wszystko. W wyniku pozornie niegroźnego incydentu szybko rozwinęła się sepsa, a mężczyzna ledwo uszedł z życiem. 

Obgryzanie paznokci
fot. dailymail.co.uk/Media Scotland

Szkot, Rick Kennedy, może mówić o wielkim szczęściu. Został zmuszony do walki o swoje życie, gdy w wyniku infekcji palca, która pojawiła się po obgryzaniu paznokci, rozwinęła się sepsa. 57-latek miał niewielkie szanse na przeżycie, spędził długie miesiące w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ale jego organizm był na tyle silny, że zdołał wyjść z tego obronną ręką.

– Może nigdy nie będę tak zdrowy i silny jak wcześniej, ale nadal jestem tu z rodziną i to jest dla mnie bardzo cenne – wyznał w rozmowie z Lennox Herald Pan Kennedy.

Od niewinnego obgryzania do walki o życie

Rick Kennedy twierdzi, że nieraz obgryzał paznokcie, ale nigdy nie sądził, że może to być groźne. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, ugryzł skórę wyjątkowo mocno i zauważył, że w miejscu po ugryzieniu tworzy się pęcherz.

Zgłosił się więc do lekarza pierwszego kontaktu i pokazał dziwnie wyglądającą ranę. Otrzymał antybiotyki i przestał martwić się palcem. 

Infekcja zaczęła się jednak rozprzestrzeniać na ramiona, klatkę piersiową i w ciągu zaledwie kilku dni pan Kennedy został przewieziony do szpitala.

– Obgryzałem już tak paznokcie setki razy, dlatego myśl, że to prawie mnie zabiło, jest przerażająca – powiedział Rick Kennedy.

Ghislaine, żona pana Kennedy'ego, wróciła wcześniej do domu i znalazła męża w strasznym stanie. Źle się czuł i miał takie bóle, że nie mógł się ruszać. Żona szybko wezwała karetkę i uratowała mu życie.

W szpitalu zdiagnozowano u mężczyzny sepsę i uprzedzono panią Kennedy, że mąż walczy o życie. Spędził w szpitalu kilka miesięcy i jak sam mówi, ledwo pamięta ten czas. Po wypisaniu ze szpitala w maju 2018 roku mężczyzna jeszcze przez dwa miesiące leczył się antybiotykami.

Pan Kennedy zostanie poddany zabiegom chirurgicznym na obojczyku, by zastąpić erozję kości, ponieważ nadal cierpi z powodu bólu. Choć do wyzdrowienia jeszcze długa droga, to mężczyzna może mówić o ogromnym szczęściu. Uniknął śmierci, gdy zaglądała mu prosto w oczy. Przebiegu sepsy nie da się bowiem w żaden sposób przewidzieć. 

Zobacz także

Sepsa to zakażenie całego organizmu

Sepsa pojawia się wtedy, gdy organizm w odpowiedzi na infekcję atakuje własne organy i tkanki. To bardzo poważny stan zagrażający życiu człowieka. Szacuje się, że na całym świecie co 3,5 sekundy z powodu sepsy umiera jedna osoba.

Początkowo ma podobne objawy jak grypa, zapalenie żołądka czy jelit. 

Do objawów sepsy zalicza się:

 • niewyraźną mową i splątanie;
 • wysoką gorączkę;
 • biegunkę;
 • wymioty;
 • wybroczyny blednące pod naciskiem;
 • ekstremalne drżenie lub ból mięśni;
 • duszność, ciężki oddech.

Objawy sepsy u dzieci:

 • szybki oddech;
 • pulsujące ciemiączko u niemowląt;
 • odgięcie głowy do tyłu;
 • drgawki;
 • wybroczyny na skórze;
 • wysoka gorączka;
 • uczucie zimna.

Leczenie różni się w zależności od miejsca zakażenia, ale w razie potrzeby obejmuje antybiotyki, płyny dożylne i tlen. 

U każdego może rozwinąć się posocznica, ale najbardziej narażone są osoby, które niedawno przeszły operację, mają cewnik moczowy lub przebywały w szpitalu przez długi czas, a także stykają się z dużą grupą ludzi (szczególnie małych dzieci) i narażone są na zakażenie, np. pneumokokami lub meningokokami.

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk