Zamknij

Na jej ciele pojawiła się dziwna wysypka. Chwilę później zalała się krwią

25.10.2022
Aktualizacja: 25.10.2022 13:38

Mrożącą krew w żyłach historię przeżyła pewna mieszkanka Virginii. Niewinnie wyglądająca wysypka okazała się objawem groźnej choroby.

Samoistna plamica małopłytkowa
fot. Shutterstock

 21-letnia Juliana Pascarella w kwietniu 2020 zauważyła na ciele "dziwną wysypkę". Próbowała ją zignorować, ale jej stan zaczął się gwałtownie pogarszać. Konieczna była szybka konsultacja lekarska.

Samoistna plamica małopłytkowa

"Dziwna wysypka" szybko zmieniła się w masywne siniaki, doszło krwawienie z nosa, a na wardze kobiety pojawił się duży strup. W szpitalu Pascarella dowiedziała się, że cierpi na samoistną plamicę małopłytkową - rzadką chorobę autoimmunologiczną, w której organizm wysyła przeciwciała przeciwko własnym płytkom krwi. Małopłytkowość rozpoznawana jest, gdy liczba płytek krwi spadnie poniżej 150 000/µl. Pascarella miała ich mniej niż 3 000.

- [Hematolog] powiedział, że mam szczęście, że nie krwawię wewnętrznie. Gdybym nie przyjechała do szpitala, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostałabym uratowana - powiedziała kobieta dziennikarzom "Daily Mail".

Nie ma jednego badania potwierdzającego rozpoznanie małopłytkowości immunologicznej, diagnoza stawiana jest po wykluczeniu innych schorzeń. W 80% przypadków nie udaje się znaleźć przyczyny choroby.

Objawy samoistnej plamicy małopłytkowej to m.in.:

  • częste krwotoki z nosa,
  • krwawienie dziąseł,
  • masywne siniaki,
  • krwiste wybroczyny,
  • pęcherze krwi po wewnętrznej stronie policzków.

Źródło: dailymail.co.uk, mp.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader