W Palestynie przyszły na świat bliźniaczki syjamskie zrośnięte sercem

Monika Piorun
25.11.2016 14:28
W Palestynie przyszły na świat bliźniaczki syjamskie zrośnięte sercem
fot. W Palestynie na świat przyszły bliźnięta syjamskie

Taki przypadek zdarza się rzadziej niż raz na 200 tysięcy porodów. W Strefie Gazy na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Dziewczynki - Iman i Amani - mają osobne główki, jedną parę rąk i nóg oraz dwa serca z poważną wadą, zrośnięte we wspólnej klatce piersiowej. Lekarze zastanawiają się, czy są w stanie je rozdzielić.

Zobacz także

Początkowo specjaliści byli przekonani, że mają do czynienia z ciążą mnogą. Dopiero na późniejszym etapie okazało się, że to bliźnięta syjamskie.

Matka ze względów religijnych nie zdecydowała się na aborcję. Dzieci urodziły się przez cesarskie cięcie i przebywają na oddziale intensywnej terapii.

Hasan Al-Wade, pediatra ze Szpitala Miejskiego Al Shifa w Gazie tłumaczy, że udzielenie pomocy dziewczynkom może być bardzo trudne:

Separacja niemowląt jest niezwykle skomplikowana nie tylko ze względów medycznych.

W tym przypadku trzeba rozważyć kwestię przeniesienia dziewczynek do któregoś

z izraelskich szpitali bądź przeprowadzenia operacji za granicą.

Zrzut ekranu 2016-11-25 o 14.37.03
fot. East News, APAImages/REX/Shutterstock

Siostry syjamskie

Zobacz także

Szacuje się, że około 70% bliźniąt syjamskich to dziewczynki. Szanse na to, by mogły żyć samodzielnie po rozdzieleniu, wynoszą od 5 do 25%. Niestety w tym przypadku doszło do zrośnięcia wielu ważnych narządów.

Mimo że Iman i Amani mają własne głowy, to jednak poważna wada serca, wspólny tułów, jedna para rąk i nóg poważnie komplikują możliwość przeżycia jednej z nich.

Przyczyną powstawania tego typu zaburzeń są błędy genetyczne powstałe z powodu niecałkowitego podziału komórki jajowej.

Prawdopodobieństwo posiadania wspólnych organów jest tym większe, im później nierozdzielone prawidłowo identyczne grupy komórek zaczną proces podziału.

Zobacz także

Najczęściej tego typu wady obserwowane są w Indiach i krajach afrykańskich, choć nie są prowadzone w tym zakresie żadne oficjalne statystyki.

W Europie do podobnych przypadków dochodzi raz na 33 tys. ciąż mnogich, zaś samo przyjście na świat bliźniąt syjamskich zdarza się jeszcze rzadziej - raz na 100 tys. urodzin.

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

__

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π