Zamknij

9-latka poczuła ostry ból w klatce piersiowej. Lekarze z dwóch szpitali ratowali jej życie

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 14:40

Rozwarstwienie aorty to schorzenie, które rzadko pojawia się u dzieci. Stanowi jednak zagrożenie ich życia. Tylko pilna interwencja chirurgiczna może je uratować. Poznaj historię 9-letniej Mai.

Ból w klatce piersiowej u dziecka
fot. Shutterstock

Maja, dziewięcioletnia dziewczynka, poczuła nagły, ostry ból w klatce piersiowej podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Pogotowie zabrało ją do szpitala w Rzeszowie. Okazało się, że jest to rozwarstwienie aorty – niezwykle rzadkie schorzenie u dzieci.

– Polega na pęknięciu wewnętrznej warstwy ściany naczynia, co powoduje zamknięcie wewnętrznego światła aorty i w efekcie prowadzi do niedokrwienia mózgu i innych narządów. W ciągu kilku godzin może dojść do zgonu takiego pacjenta, dlatego Maja wymagała natychmiastowej operacji – wyjaśnił dr Dariusz Pypłacz z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. To właśnie do tego szpitala przewieziono dziecko, w nocy, prosto na blok operacyjny.

Operacja ratująca życie

Lekarze z GCZD, wspólnie z kardiochirurgami z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, uratowali dziewczynce życie, zaopatrując rozwarstwioną aortę. W czasie blisko 9-godzinnego zabiegu ratującego życie lekarze wszczepili Mai 3-centrymetrową protezę aorty, wykonaną z tworzywa sztucznego.

Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespołów lekarzy i pielęgniarek, w skład którego wchodzili m.in. kardiochirurdzy, kardiolog, anestezjolog, radiolog i perfuzjonista.

U dzieci rozwarstwienie aorty występuje bardzo rzadko, dlatego  kardiochirurdzy dziecięcy poprosili o wsparcie bardziej doświadczonych w przeprowadzaniu tego typu operacji kolegów z zespołu kardiochirurgicznego z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Po operacji dziewczynka przez kolejnych 6 tygodni pozostawała w GCZD, gdzie przeszła jeszcze jeden zabieg.

– Pod koniec listopada 2020 r. dziecko w bardzo dobrej kondycji opuściło nasz szpital. Oczywiście wymaga dalszych kontroli kardiologicznych i skrupulatnej opieki, ale jesteśmy dobrej myśli – poinformował w poniedziałek dr Grzegorz Zalewski, kardiochirurg z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. I dodał, że informację o powodzeniu tego trudnego zabiegu przekazano dopiero teraz, ponieważ dopiero po kilku miesiącach można ocenić, czy w pełni się powiódł.

Rozwarstwienie aorty – jakie mogą być przyczyny?

Rozwarstwienie aorty może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Najczęściej jest ono wynikiem miejscowego uszkodzenia lub przerwania ściany aorty po wewnętrznej stronie. Najczęściej zdarza się to w obrębie klatki piersiowej, rzadziej na odcinku brzusznym aorty.

Przyczyn rozwarstwienie aorty może być wiele. Do najważniejszych należą: tępy uraz klatki piersiowej, taki jak uderzenie klatką piersiową o kierownicę w czasie wypadku samochodowego, wysokie ciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby wrodzone (np. wrodzone zwężenie aorty), zapalenie naczyń, ciąża, a także... uzależnienie od kokainy.

Źródło: PAP/ mp.pl