Zamknij

Na co cierpi ciężarna księżna Kate? Pałac Kensington ujawnił, co jej dolega

Monika Piorun
04.09.2017 17:44
Na co cierpi ciężarna księżna Kate? Pałac Kensington ujawnił, co jej dolega
fot. Tolga Akmen/LNP/REX/East News

Informacja o tym, że brytyjska para książęca - Kate i William - oczekują przyjścia na świat trzeciego potomka zelektryzowała media na całym świecie. W oficjalnym komunikacie na ten temat podano, że podobnie jak podczas poprzednich ciąży, księżna zmaga się z uciążliwą dolegliwością, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie.

Hyperemesis gravidariumtak z łaciny określa się tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych (HG). Choć dla większości kobiet w ciąży pierwsze miesiące błogosławionego stanu wiążą się z częstszymi nudnościami, to jednak w przypadku od 0,3 do 2 proc. ciężarnych diagnozuje się dużo poważniejszą postać nudności i wymiotów, które klasyfikowane są w kategoriach problemu klinicznego i nie mają nic wspólnego z drobną niedyspozycją, nasilającą się zazwyczaj u kobiet w ciąży w godzinach porannych.

Długotrwałe, niepowściągliwe wymioty są bardzo dotkliwe dla ciężarnych, choć rzadko wpływają na sam płód - czasem mogą przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Mimo że częściej zdarzają się w przypadku ciąż wielopłodowych, to mogą też występować w innych przypadkach.

PrzeczytajKsiężna Kate jest w trzeciej ciąży. To już oficjalne!

Hypermesis gravidarium - dolegliwość, na którą cierpi do 2 proc. ciężarnych

Dlaczego dolegliwości te uważane są za niebezpieczne? Wskutek tzw. niepowściągliwych wymiotów ciężarnych u przyszłych matek dochodzi do utraty apetytu. Kobiety nie są w stanie nic przełknąć, ponieważ niemal każdy pokarm jest niemal natychmiast zwrócony. Ciężarne zamiast przybierać na wadze często... drastycznie chudną. Grozi im odwodnienie oraz niedokrwistość (anemia). Lekarze ostrzegają, że takich objawów nie można lekceważyć, by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych, które w przypadku przyszłych matek mogłyby zaszkodzić dzieciom, które noszą w swoim łonie.

Kobietom, które muszą poradzić sobie podczas ciąży z tego typu dolegliwościami, zaleca się przede wszystkim odpowiednią dietę (każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia) oraz dużo spokoju. Zwykle najlepiej sprawdza się zmniejszenie porcji posiłków i jedzenie ich częściej, ale nie wszystkim przyszłym matkom to służy. Niektóre z nich są w stanie wymiotować nawet po 50 razy dziennie, dlatego nawet najmniejszy kęs może być dla nich trudny do strawienia.

Ze względu na trzecią ciążę i dolegliwości, z którymi musi się teraz zmagać księżna Kate odwołała wszystkie zaplanowane wcześniej oficjalne wizyty (m.in. w jednym ze szpitali dziecięcych w Londynie). Żona księcia Williama oraz matka dwuletniej Charlotte oraz czteroletniego Jerzego przebywa teraz w Pałacu Kensington.

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π