Zamknij

Mogła umrzeć przez ropień zęba. Bakterie przedostały się do mózgu

04.08.2020 14:58

Ropień zęba mógł doprowadzić do śmierci kobiety. Bakterie z zęba przedostały się do mózgu, gdzie wywołały śmiertelnie niebezpieczną infekcję. Teraz kobieta ostrzega innych, by nie lekceważyli wizyt u specjalisty. Chory ząb może kosztować życie.

Ropień zęba doprowadził do infekcji mózgu
fot. Shutterstock

35- letnia samotna matka ledwo uniknęła śmierci i spędziła pięć miesięcy w szpitalu po tym, jak ropień zęba doprowadził do zagrażającej życiu infekcji.

Rebecca Dalton miała ropień zęba, którego leczenie było opóźnione, ponieważ kobieta była w ciąży. Po porodzie przeszła cykl antybiotykoterapii, ale po pewnym czasie zauważyła całkowitą zmianę swojej osobowości. Myślała, że przechodzi załamanie psychiczne, ale tak naprawdę winny był niewyleczony ząb.

Infekcja zęba mogła kosztować ją życie

Ropień zęba to ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Wymaga leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach także usunięcia zaatakowanego przez bakterie zęba. Niewyleczone zakażenie może uszkodzić zęby i otaczającą kość. Może także przedostać się do krwiobiegu, prowadząc do znacznie poważniejszych powikłań.

ZOBACZ: Zgorzel zęba, czyli gnijący ząb. Jak rozpoznać objawy?

Gdy stan Rebecci Dalton zaczął się pogarszać, rodzina przetransportowała kobietę do szpitala. Tam, po serii badań okazało się, że bakterie z niewyleczonego zęba przedostały się do krwi i wraz z nią do mózgu powodując zagrażającą życiu infekcję. Ropień mózgu wpływał nie tylko na osobowość kobiety i jej zdolności poznawcze, powodował też, że straciła zdolność samodzielnego chodzenia.

Ropień mózgu jest stanem zagrażającym życiu, ponieważ obrzęk może pozbawić mózg tlenu, powodując jego śmiertelne uszkodzenie.

Kolejne badania potwierdziły, że w ropniu mózgu znajdowały się te same bakterie, co w chorym zębie. 

W szpitalu przeprowadzono operację ratującą życie. Usunięto ropień, ale kobieta wciąż wymaga rehabilitacji. Wymaga też lepszego przystosowania domu, bo lewa część jej ciała nie jest w pełni sprawna.  

Kobieta chce teraz podzielić się swoją historią, by ostrzec innych, że ropień zęba to bardzo poważny stan. Nieleczona infekcja może rozprzestrzeniać się w organizmie, zagrażając życiu. 

- Bądź świadomy. Poddawaj się kontroli nawet po zażyciu antybiotyków - przekonuje kobieta. - Zwykły ropień zęba może odebrać ci życie - dodaje Rebecca Dalton.

Źródło: dailymail.co.uk