Po niegroźnym urazie wyrósł mu na głowie twardy róg

23.09.2019 15:45
Hindus, Indie
fot. Shutterstock

Kilka lat temu uderzył się w głowę i od tego czasu na głowie rósł twardy róg. Pewien mężczyzna w Indiach przez kilka lat bagatelizował swoją sytuacją i jak sam twierdzi, róg usuwał u fryzjera. Ta twarda narośl nie dawała jednak spokoju. Róg wyrósł do dużych rozmiarów, wciąż się powiększał i ostatecznie musiał zostać operacyjnie wycięty. 

74-letni rolnik z Indii cierpiał na nietypową przypadłość. Starszemu mężczyźnie wyrósł 10-centymetrowy róg na środku głowy. 

Shyam Lal Yadav, z wioski Rahli w Madhya Pradesh, twierdzi, że doznał urazu głowy w 2014 r. Podobno od tego czasu na głowie mężczyzny rósł rzadki róg skórny. Mężczyzna twierdzi, że róg regularnie ucinał mu fryzjer, ale w pewnym momencie narośl rozrosła się do takich rozmiarów, że nad nią nie panował. Zdecydował się więc zgłosić do lekarza.

Ten rzadki guz, który rósł na głowie indyjskiego rolnika składa się z keratyny znajdującej się w w paznokciach i włosach. 

Narośl została usunięta w szpitalu Bhagy Today Tirth w mieście Sagar. Na głowie, w miejscu, gdzie znajdował się guz, przeszczepiono skórę. Rana całkowicie się zagoiła, a dodatkowe badania wykazały, że róg był zmianą łagodną, niezagrażającą życiu mężczyzny.

Dlaczego mężczyźnie wyrósł na głowie twardy róg? Przyczyny tworzenia się tego typu zmian są nieznane. Wiadomo, że na ich powstawanie może mieć wpływ wiele czynników, w tym uraz, promieniowanie słoneczne. Szpital, w którym usunięto róg przesłali szczegóły sprawy do International Journal of Surgery, ponieważ przypadek indyjskiego rolnika jest niezwykle rzadki. 

Źródło: dailymail.co.uk