Ukrywał w nosie marihuanę... przez 18 lat. Niezwykły przypadek medyczny

30.10.2019
Aktualizacja: 30.10.2019 12:53
Marihuana w nosie - kamienie nosowe
fot. Shutterstock

To z pewnością przypadek, który przejdzie do historii medycyny. Mężczyzna miał w nosie kapsułkę z marihuaną. Przechowywał ją tam przez 18 lat!

48-letni mężczyzna zgłosił się z bólem głowy do szpitala w Sydney (Australia). W trakcie rozmowy z lekarzem przyznał, że od wielu lat ma uczucie zatkanego nosa i cierpi na nawracające infekcje. W badaniu endoskopowym okazało się, że w jego nosie tkwi przedmiot w kształcie gumowej kapsułki, którą wypełniała... marihuana.

Mężczyzna postanowił wyznać lekarzom  prawdę. Osiemnaście lat wcześniej trafił do więzienia. W trakcie odwiedzin dostał od swojej dziewczyny drobny upominek – malutką paczuszkę marihuany (na własny użytek oczywiście!). Aby ukryć ją przed strażnikami, wsunął ją do jednej z dziurek nosa.

Okazało się, że wepchnięcie paczuszki było łatwiejsze niż jej wyjęcie. Podczas próby usunięcia tej kontrabandy z nosa pakunek przesunął się głębiej. Mężczyzna powiedział, że odniósł wrażenie, że paczuszka wpadła mu do gardła i została przez niego połknięta. Nie mógł tego jednak sprawdzić, bo przyznanie się do tego typu wątpliwości groziłoby dodatkowymi sankcjami.

Z czasem zapomniał o sprawie, tylko od czasu do czasu przypominały mu o tym problemy z oddychaniem oraz nawracające infekcje, ale brał je na karb powikłań związanych z tym zdarzeniem.

Odkrycie zszokowało lekarzy. Owszem mieli do czynienia z pacjentami, którym utknęło coś w nosie, ale ten przypadek był wyjątkowy ze względu na czas... Mężczyzna przechowywał paczkę narkotyków w nosie przez 18 lat.  

Jego przypadek został opisany w British Medical Journals. W artykule przypomniano o podobnym przypadku – przemycaniu w nosie kodeiny i opium owiniętych kawałkiem nylonu.

Jak to możliwe, że ta kapsułka z marihuaną przetrwała tyle lat? Było to możliwe dzięki temu, że pokrywała ją osłonka z soli fosforu i wapnia, tworząca tzw. rynolit (kamień nosowy). Jest to bardzo rzadkie schorzenie (szacuje się, że występuje u 1 na 10 000 pacjentów laryngologicznych). Kamienie nosowe mogą być bezobjawowe, rzadko pojawiają się objawy, takie jak: ropna, cuchnąca wydzielina z nosa, niedrożność nosa, ból głowy, ból części twarzy, nieprzyjemny zapach z nosa.

Rynolit to szara, twarda masa, które można zobaczyć na zdjęciach radiologicznych (TK, RTG zatok, zdjęcie pantomograficzne) jako zacienienie. Kamienie nosowe są zazwyczaj usuwane podczas zabiegu endoskopowego.

Źródło: BMJ/ sciencealert.com