Zamknij

Pierwszy w Polsce przeszczep szpiku bez transfuzji krwi u... świadka Jehowy!

02.07.2018 17:22
Przeszczep szpiku bez transfuzji krwi u świadka Jehowy: sukces wrocławskich hematologów
fot. Leszek Kotarba/East News, na zdj. prof. Tomasz Wróbel i dr hab. Anna Czyż

Wielki sukces wrocławskich hematologów. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep szpiku bez stosowania transfuzji krwi. 22-letni świadek Jehowy z ziarnicą złośliwą nie zgodził się na standardowy zabieg z powodów religijnych.

Świadek Jehowy nie zgodził się na transfuzję krwi. Lekarze z Wrocławia i tak sobie z tym poradzili...

Takiego zabiegu jeszcze w Polsce nie było! Mimo że udało się go przeprowadzić pół roku temu (w grudniu 2017 roku), to dopiero teraz – kiedy okazało się, że wszystko się powiodło – poinformowano o tym, czego dokonali hematolodzy z Wrocławia.

Prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK, podczas konferencji prasowej opowiedział o nietypowym przypadku 22-latka z ziarnicą złośliwą (nawrotem nowotworu węzłów chłonnych, tzw. chłoniakiem Hodkina). Tacy pacjenci wymagają leczenia chemioterapią, w skrajnych sytuacjach, po dużych dawkach chemii, konieczny jest przeszczep szpiku

Jeśli pacjent nie odpowiada na leczenie chemioterapią, to my musimy je zintensyfikować. Chemioterapeutyki to są jednak leki, które nieodwracalnie uszkadzają szpik, nie możemy więc sobie zwyczajnie zwiększyć dawki, bo pacjent by po prostu tego nie przeżył. Dlatego najpierw pobieramy komórki macierzyste z jego krwi obwodowej, zamrażamy je i wtedy możemy pozwolić sobie na podanie ogromnych dawek chemioterapii. Następnym krokiem jest przetoczenie choremu z powrotem jego komórek macierzystych – wyjaśniał prof. Wróbel. W tej fazie choroby zaczyna się problem z odpornością, ponieważ zanim nowy szpik zacznie pracować, pacjent przez kilka tygodni jest bardzo podatny na infekcje, grozi mu niedokrwistość lub skaza krwotoczna.

Właśnie wtedy chronimy pacjenta, przetaczając mu krew, płytki krwi, różne preparaty. Po to, żeby go przeprowadzić przez tzw. okres aplazji szpiku – kiedy starego już nie ma, a nowego wciąż brak – tłumaczył prof. Wróbel. Niestety w tym przypadku przetoczenie krwi było niemożliwe, ponieważ pacjent – młody świadek Jehowy – ze względów religijnych odmówił tej czynności.

Zobacz także

Przeszczep szpiku bez transfuzji – hematolodzy poradzili sobie z nietypowym przypadkiem

Dr Anna Czyż, kierownik oddziału transplantacyjnego, podkreśla, że lekarze mimo braku zgody na transfuzji krwi za pomocą innych metod starali się ochronić pacjenta przed krwawieniami i konsekwencjami głębokiej niedokrwistości:

Musieliśmy go odpowiednio przygotować, podając mu wcześniej preparaty żelaza, by miał wyższą hemoglobinę, leki uszczelniające naczynia czy erytromycynę – hormon stymulujący szpik do produkcji krwinek czerwonych. Niezbędny był też bardzo wnikliwy nadzór lekarzy i pielęgniarek.

Zagłosuj

Czy kiedykolwiek odmówiłabyś/odmówiłbyś transfuzji krwi ze względów religijnych?

Liczba głosów:

Pacjent przez kilka tygodni po zabiegu przebywał w szpitalu i choć wciąż jest pod obserwacją to można już stwierdzić, że starania lekarzy zakończyły się sukcesem. Zdaniem specjalistów po tym pierwszym przeszczepie może być więcej takich przypadków. Jak tłumaczy prof. Wróbel:

Przeszczep bez transfuzji krwi wiąże się z większym ryzykiem. Ten pacjent był zdeterminowany, bo pytał o możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu za granicą. Stwierdziliśmy, że skoro technicznie możemy go wykonać w naszej klinice, to nie ma sensu go odsyłać do innych krajów.

Zrzut ekranu 2018-07-02 o 17.04.44
fot.

Klinika Hematologii Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku. Pierwszy w Polsce zabieg przeszczepu szpiku bez transfuzji krwi wykonany przez prof. Tomasza Wróbla i dr hab. Annę Czyż (fot. Leszek Kotarba/East News)

W Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK wykonuje się rocznie 140 przeszczepów szpiku u osób dorosłych. Częścią USK jest też klinika dziecięca Przylądek Nadziei, w której w zeszłym roku przeszczepiono szpik 110 dzieciom.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_________

zdrowie.radiozet.pl/π