Zamknij

Przeszczep jądra: urodził się bez jąder, dostał jedno od brata

10.12.2019 11:39
Mężczyzna bez jąder
fot. Shutterstock

Niesamowita historia rodzinna. Bliźniak poświecił się dla swojego brata, by dać mu możliwość posiadania własnych dzieci. Jeden z braci urodził się bez jąder, a drugi postanowił ,,podarować'' mu jedno swoje jądro. Operację przeprowadzono w Serbii.

36-letni Serb urodził się bez jąder, ale właśnie dostał jedno od swojego brata bliźniaka. Chociaż ta historia brzmi nieprawdopodobnie, to jest jak najbardziej prawdziwa. Jeden z bliźniaków oddał jedno swoje jądro bratu, który urodził się całkowicie bez jąder. Wszystko po to, by brat mógł mieć dziecko ze swoją partnerką. 

Dzięki przeszczepowi jądra, biorca, czyli jeden z braci będzie mógł mieć własne dzieci.

Tego typu zabieg wykonano dopiero trzeci raz w historii. Przeszczep przyjął się, co daje nadzieję na więcej tego typu operacji w przyszłości. Taka procedura daje szanse na posiadanie własnego potomstwa w przypadku mężczyzn, którzy w wyniku wypadków, obrażeń, chorób stracili jądra. Problemem jest jednak aspekt etyczny. W tym konkretnym przypadku jądro ofiarowane było przez brata bliźniaka, jeden z braci jest dawcą, inny biorcą.

Całkowity brak jąder to rzadki przypadek

Przypadki urodzeń chłopców bez obu jąder są niezwykle rzadkie. Szacuje się, że może to dotyczyć jednego na 20 tys. urodzonych chłopców. Przyczyny takiego stanu są niejasne. Uważa się, że jednym z czynników mogą być uwarunkowania genetyczne, choć przypadek bliźniaków temu przeczy.

Z powodu braku jąder, ciało mężczyzny nie może wytwarzać testosteronu, co wpływa na dojrzewanie, wygląd, funkcje seksualne, a przede wszystkim płodność.

Mężczyźni bez jąder przyjmują zastrzyki z testosteronem, ale nie rozwiązuje to problemu z płodnością. Operacja w Serbii jest przykładem na to, jak przeszczep jednego jądra zmienia życie mężczyzny. Od czasu przyczepu Serb nie tylko ma prawidłowy poziom testosteronu we krwi, ale może również zostać ojcem.

Zgoda na ,,użytkowanie'' jądra

Chociaż przeszczep jądra powiódł się, to lekarzom nie udało się podłączyć nasieniowodu. W przeszczepionym jądrze produkowane są plemniki, ale mężczyzna nie jest w stanie samodzielne zapłodnić partnerki. Plemniki zostaną zatem pobrane do sztucznego zapłodnienia. Istnieje jednak możliwość wytworzenia nasieniowodu w przyszłości.

Dla niektórych osób aspekt etyczny takiej operacji jest nie do przyjęcia. Chodzi o to, że bliźniacy jednojajowi mają niemal identyczne DNA, dlatego brat, który został dawcą jądra, musiał podpisać zgodę na to, że podzieli się również swoim nasieniem, które w pewien sposób zawiera niemal cały materiał genetyczny. Czyli tak naprawdę jeden z braci będzie dawcą nasienia dla drugiego.

Pierwszy tego typu zabieg miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i również dotyczył bliźniaków jednojajowych. 

Źródło: nytimes.com