Zamknij

Zapadł w śpiączkę po przedawkowaniu sosu sojowego

01.06.2020 21:21

Młody mężczyzna po przedawkowaniu sosu sojowego zapadł w śpiączkę. Przez koleżeńskie ''wyzwanie'' niemal nie stracił życia. Jak to możliwe? Wytłumaczenie tej zagadki jest bardzo proste.

Sos sojowy
fot. Shutterstock

Młody mężczyzna, który wypił litr sosu sojowego, zapadł w śpiączkę i prawie umarł z powodu nadmiaru soli w organizmie.

Opis przypadku został opublikowany online w Journal of Emergency Medicine.

Wyzwanie z sosem sojowym mogło kosztować go życie

Według lekarzy z Wirginii, 19-latek, który wypił litr sosu sojowego w ramach wyzwania, które rzucili mu znajomi, jest pierwszą osobą na świecie, która umyślnie przedawkowała tak dużą ilość soli.

Po tym, jak mężczyzna wypił sos sojowy, zaczął mieć ataki drgawek, wtedy przyjaciele zabrali go na pogotowie. W szpitalu mężczyzna zapadł w śpiączkę. Nie reagował na bodźce, jego układ nerwowy nie działał poprawnie. Zespół medyczny natychmiast zaczął wypłukiwać sól z organizmu. W ciągu pół godziny wpompowali 1,5 litra (6 litrów) wody z cukrem do ciała mężczyzny.

Przez jakiś czas mężczyzna miewał jeszcze napady drgawkowe, ale miesiąc po tym wydarzeniu nie wykazywał już oznak przedawkowania: wrócił do szkoły i radził sobie dobrze na egzaminach, podali lekarze.

Co tak naprawdę działo się z 19-latkiem? Po wypiciu sosu sojowego doszło u mężczyzny do hipernatremii, czyli zaburzenia gospodarki sodowej. To stan niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do krwawienia śródczaszkowego. Lekarze mówią o niesamowitym szczęściu, bo tak duża ilość soli mogła prowadzić do śmierci. Nastolatek nie tylko przeżył, ale nie ma także żadnych powikłań neurologicznych. 

Źródło: livescience.com