Nagle przestał rozpoznawać cyfry. Myślał, że ósemka to spaghetti [Film]

23.06.2020
Aktualizacja: 23.06.2020 09:52
Nagle przestał rozpoznawać cyfry. Myślał, że ósemka to spaghetti [Film]
fot. Johns Hopkins University

O niezwykłym przypadku medycznym poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Mężczyzna przestał rozpoznawać cyfry. W filmie udostępnionym przez naukowców widać, że ma problem z narysowaniem ósemki. 

To, że małemu dziecku mylą się liczby, to standard. Ale to, że dorosły mężczyzna nagle traci zdolność do rozpoznawania liczb, to ciekawy przypadek medyczny, nawet dla naukowców.

Kognitywiści z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore opiekowali się pacjentem, który nagle przestał rozpoznawać liczby w przedziale 2-9. Co ciekawe, mężczyzna zachował zdolność do rozpoznawania liter, symboli, a nawet cyfr 0 i 1!

U pacjenta rozpoznano rzadką zwyrodnieniową chorobę mózgu zwaną zespołem korowo-podstawnym. Większość osób cierpiących na tę chorobę cierpi na problemy z pamięcią, skurcze mięśni i trudności w chodzeniu. Ale oprócz charakterystycznych objawów, podopieczny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stracił także zdolność postrzegania, opisywania, a nawet kopiowania większości cyfr arabskich.

W filmie opublikowanym przez naukowców mężczyzna próbuje skopiować pomarańczową ósemkę, ale zamiast tego rysuje coś, co określa jako spaghetti na pomarańczowym tle.

Historię przypadku opublikowano w PNAS.

Źródło: sciencealert.com