Zamknij

Widzowie rozpoznali u prezenterki guza tarczycy

14.12.2020 17:46
Tarczyca
fot. Shutterstock

Widzowie odkryli, że prezenterka telewizyjna ma guza tarczycy. O niepokojącej zmianie pisali w mailach, co skłoniło Kristen Kennedy do wizyty u lekarza. Kobietę czeka teraz operacja wycięcia nowotworu tarczycy.

Kristen Kennedy, prezenterka stacji WKYT z Kentucky w USA, wykorzystała część programu, by podziękować widzom, którzy wcześniej się z nią skontaktowali i alarmowali, że może mieć problem z tarczycą. Kennedy poinformowała na wizji, że oczekuje na operację usunięcia nowotworu tarczycy.

Widzowie zauważyli guza na szyi

Kristen Kennedy przyznała, że gdy otrzymała pierwszego maila od zaniepokojonego jej wyglądem widza, nie zwróciła na niego uwagi. To samo stało się z kolejną wiadomością.

Prezenterka zaniepokoiła się dopiero wtedy, gdy napisał do niej emerytowany lekarz.

Kennedy poszła za radą widzów i zgłosiła się na badania. Okazało się, że ma guza tarczycy, którego wcześniej sama nie zauważyła.

- Badania wykazały, że istnieje 50-procentowe ryzyko raka, więc zamierzają go usunąć w przyszłym tygodniu - powiedziała o niedawno wykrytym nowotworze prezenterka.

Jak wykonać samobadanie tarczycy?

Co piąty Polak zmaga się z chorobą tarczycy. Dużą część nieprawidłowości w obrębie tarczycy stanowią guzy - zarówno te łagodne, jak i złośliwe. Dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie i zwracać uwagę nawet na najmniejsze zmiany w obrębie szyi. 

Zbadaj tarczycę samodzielnie:

  1. Weź szklankę wody oraz lustro.
  2. Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi.
  3. Wyciągnij szyję ku górze.
  4. Nabierz w usta łyk wody.
  5. Przełykając wodę, obserwuj szyję, sprawdzając, czy nie widocznych guzków lub asymetrii.

Wczesna diagnoza nowotworu i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje ponad 90% szans na wyleczenie w najczęstszych typach nowotworów złośliwych tarczycy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wkyt.com