Utknęła mu sztuczna szczęka w gardle. Lekarze tego nie zauważyli

13.08.2019 14:32
Powikłanie po operacji: sztuczna szczęka w gardle

Przygotowując pacjenta do operacji, należy przestrzegać określonych procedur. Pominięcie chociaż jednego elementu z długiej listy może prowadzić do poważnych powikłań operacyjnych. Świadczy o tym historia pewnego pacjenta z Wielkiej Brytanii.

72-letni mężczyzna przeszedł operację usunięcia niezłośliwego guza w brzuchu. Operacja się udała. Mężczyzna po kilku dniach został wypisany ze szpitala. Jednak szybko do niego wrócił, skarżąc się na różne dolegliwość, m.in. krew w ustach, trudności w oddychaniu oraz połykaniu. Nie mógł w ogóle spożywać pokarmów stałych. Lekarze na izbie przyjęć nie byli w stanie zdiagnozować problemu, więc odesłali pacjenta do domu, zalecając mu płukanie ust oraz zapisując antybiotyki i sterydy.  To jednak nie pomogło. Mężczyzna ponownie pojawił się na izbie przyjęć w szpitalu - tym razem przyjęto go do szpitala z podejrzeniem aspiracyjnego zapalenia płuc. Zlecono szereg badań, m.in. badanie RTG. Wynik zaskoczył lekarzy. Okazało się, że w jego gardle utknęły... sztuczne zęby. Do wypadku doszło podczas operacji. Personel medyczny przygotowujący go do zabiegu zapomniał usunąć choremu protezę z ust.

sztuczna szczeka w gardle bmj

Źródło: British Medical Journal

Sztuczna szczęka utknęła w gardle, na wysokości strun głosowych. Przyczyniła się do powstania obrzęku oraz pęcherzy. Protezę trzeba było usunąć operacyjnie. Przypadek ten został opisany w British Medical Journal. Autorka artykułu przypomina chirurgom o obowiązku usuwania protez przed operacją.  

Przez niefrasobliwość personelu medycznego mężczyzna był znacznie dłużej hospitalizowany i poddawany wielu nieprzyjemnym procedurom medycznym.

To cię może zainteresować:

Źródło: British Medical Journal/ CNN