Zrobiła sobie wakacyjnego drinka. Boleśnie poparzyła dłonie

09.07.2019
Aktualizacja: 09.07.2019 11:23
Poparzenie na słońcu
fot. Shutterstock

Kanadyjka zaserwowała drinki na bazie limonki na babskim wypadzie nad jezioro. Dwa dni później wyła z bólu. Sprawdź, co tam się wydarzyło. 

Amber Prepchuk z Edmonton w Kanadzie wybrała się z przyjaciółkami do letniej rezydencji nad jeziorem. Tak zaczynają się horrory? Owszem. I tym razem sielankę przerwało przykre zdarzenie, które dziewczyny zapamiętają na całe życie.

Alergia na słońce?

Słońce, woda, wesoła ekipa. Do pełni szczęścia na babskim wypadzie brakowało już tylko kolorowych drinków. Przyjaciółki wpadły na pomysł, żeby zaserwować sobie Margaritę - letni drink na bazie tequili i limonki.

Amber Prepchuk nie mogła znaleźć wyciskacza do cytrusów, więc postanowiła wycisnąć sok ręcznie. Po przygotowaniu drinków opłukała ręce i wyszła na dwór cieszyć się słońcem. To był błąd.

Dwa dni później kobieta obudziła się wyjąc z bólu. Jej dłonie były koszmarnie poparzone. Zjawisko, które wystąpiło na skórze to fitofotodermatoza - od łacińskich słów phyto (roślina), photo (światło), dermathosis (zapalenie skóry).

Poparzenie cytrusami

Fitofotodermatoza to reakcja chemiczna, która zachodzi w wyniku ekspozycji na słońce skóry wystawionej na działanie tzw. fotouczulaczy. Roślinne fotouczulacze to przede wszystkim cytrusy, pietruszka, seler, marchew, figi.

Wciąż nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób reakcja chemiczna zachodzi, podczas gdy skóra innych wydaje się być niewrażliwa na ekstrakty z roślin. Nie wiadomo też, jak dużo substancji musi pokrywać skórę ani jak długa ekspozycja na słońce grozi poparzeniami. Wiadomo jedynie, że związkiem odpowiedzialnym za reakcję rośliny z promieniami UV jest psoralen (furanokumaryna).

Historia zna przypadki poparzenia skóry twarzy dziecka po zjedzeniu cytrusowych lodów. Ponieważ zdarzenie może pozostawić po sobie nie tylko przykre wspomnienia, ale i nieestetyczne przebarwienia, lekarze przypominają, że lepiej unikać spożywania cytrusów i produktów z naturalnymi owocowymi ekstraktami na ostrym słońcu.

Źródło: dailymail.co.uk