Zamknij

Połykał śrubki i gwoździe w ramach terapii… alkoholowej. Trafił na stół operacyjny

04.10.2021 11:29

W żołądku pacjenta, który został przywieziony do jednego ze szpitali na Litwie z bólem brzucha, lekarze znaleźli ponad kilogram metalowych przedmiotów. Mężczyzna został pilnie zoperowany.

W rmach terapii alkoholowej połykał gwoździe
fot. Shutterstock

Lekarze ze szpitala w Kłajpedzie na Litwie w żołądku jednego z pacjentów znaleźli ponad kilogram metalowych przedmiotów, w tym gwoździ, śrubek, nakrętek i karabińczyków. Niektóre przedmioty miały nawet 10 cm długości. Według relacji medyków mężczyzna połykał metalowe przedmioty przez miesiąc, od czasu gdy odstawił alkohol.

Metalowe przedmioty zagrażały życiu mężczyzny

Pacjent został przywieziony do szpitala w Kłajpedzie z powodu ostrego bólu brzucha. Mężczyzna początkowo nie powiedział lekarzom, że od pewnego czasu połykał gwoździe, śruby, nakrętki i inne metalowe przedmioty, niektóre mierzące nawet 10 cm. Dopiero potem przyznał się, że zaczął to robić po odstawieniu alkoholu. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego medycy szybko ustalili przyczynę bólu. Konieczna była szybka operacja, bo istniało podejrzenie, że „wszystkie te ciała obce perforują, czyli mówiąc prościej, przebijają żołądek" – wyjaśnił Sarunas Dailidenas, chirurg, który przeprowadził operację.

– Podczas trzygodzinnej operacji (...) wyjęto wszystkie, nawet najmniejsze, ciała obce z żołądka pacjenta – przekazał dr Sarunas Dailidenas. Operacja nie była skomplikowana pod względem chirurgicznym, ale trwała długo, ponieważ pod kontrolą RTG trzeba było odnaleźć wszystkie ciała obce znajdujące się w żołądku pacjenta, których wielkość wahała się od 10 cm do 2 mm – powiedział lekarz litewskiej telewizji RTL.

Gwoździe w żołądku to rzadkość

Na FB szpitala w Kłajpedzie można zobaczyć tacę z przedmiotami, które lekarze wyjęli z żołądka pacjenta. Główny chirurg Szpitala Uniwersyteckiego w Kłajpedzie (KUL) Algirdas Slepavicius skomentował to krótko: – Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy.

FB: VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė
fot.

FB: VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė

Lekarze z KUL podkreślają, że ciała obce w przewodzie pokarmowym nie należą do rzadkości. Rocznie odnotowuje się około kilkudziesięciu takich przypadków, jednak zwykle są to kości lub ości, a u dzieci małe monety.

Po operacji pacjent jest w stanie stabilnym. Mężczyzna nadal znajduje się pod opieką szpitala i otrzymuje wsparcie psychologiczne.

Źródło: PAP / Bbc.com / Lrt.lt / FB: VšĮ Klaipėdos universitetinė ligoninė