Dziewczynka urodziła się z 14 palcami: to polidaktylia

Redakcja
05.06.2019 12:11
Dziecko z Chin
fot. Shutterstock

Chinka przyszła na świat z 14 palcami u dłoni. To wada wrodzona, z którą rodzi się wiele ludzi. Dziewczynce zoperowano dłonie, a teraz jej rączki wyglądają dobrze i odpowiednio pełnią swoją funkcję. Dowiedz się, na czym polega polidaktylia, czyli wada wrodzona, która charakteryzuje się większą liczbą palców. 

Dziewczynka w Chinach urodziła się z czternastoma palcami. Choć dla lekarzy było to zaskakujące doświadczenie, to członkowie rodziny małej dziewczynki wcale nie byli zdziwieni. Okazuje się bowiem, że tego typu „defekt” obserwowany jest w tej rodzinie od pięciu pokoleń.

Dłonie dziewczynki zoperowano dopiero po 3 latach od jej przyjścia na świat. Najprawdopodobniej rodzina dziecka była zbyt biedna, by zapłacić za operację wcześniej, jednak teraz otrzymali taką możliwość bezpłatnie.

Dziewczynka miała dwa dodatkowe palce na każdej ręce, co jest bardzo rzadkim widokiem. Operacja była skomplikowana, ponieważ lekarze do końca nie wiedzieli, które palce lepiej zachować, a które usunąć, by dziecko miało zagwarantowany jak najlepszy rozwój.

Poza usunięciem dodatkowych paluszków lekarze wyprostowali kciuki i przekierowali odpowiednio wzrost kości za pomocą metalowych prętów. 

Dodatkowe palce to polidaktylia

Polidaktylia to wada wrodzona polegająca na obecności dodatkowego palca lub kilku palców u dłoni, lub stóp. Polidaktylia nie jest wcale bardzo rzadką wadą. Z dodatkowymi palcami rodzi się co 2000. dziecko na świecie.

W szóstym lub siódmym tygodniu ciąży płodowe „łopatki” dzielą się na palce u rąk i nóg. Polidaktylia występuje, gdy „łopatka” dzieli się zbyt wiele razy. W większości przypadków dodatkowy palec jest mniejszy od pozostałych i słabo uformowany. W pełni ukształtowany palec zawiera wszystkie kości, naczynia krwionośne i nerwy.

Polidaktylia może występować losowo (tj. przypadkowo), ale może mieć element genetyczny lub być powiązana z podstawowym schorzeniem: dodatkowe palce mogą być cechą zaburzeń chromosomowych, na przykład w zespole Pataua. Jest to wada zauważalna zwykle podczas badania USG w ciąży. Operacja usunięcia dodatkowych palców ma najczęściej miejsce, gdy dziecko ma rok lub dwa lata. 

Źródło: dailymail.co.uk