Zamknij

Gdy robi się zimno, doświadcza silnych reakcji alergicznych

05.12.2018 14:54

Uczulenie na zimno? Brzmi nieprawdopodobnie. To jednak prawdziwa choroba. Pokrzywka z zimna pojawia się u niektórych osób po kontakcie z zimnym powietrzem lub zimnymi przedmiotami. To szczególnie dokuczliwe i niebezpieczne zimą. Wie o tym pewna Kanadyjka, która z powodu pokrzywki nieraz znalazła się w szpitalu.

Kobieta ma uczulenie na zimne powietrze
fot. Shutterstock

Arianna Kent z Kanady cierpi na rzadkie schorzenie, które powoduje, że jej skóra reaguje alergicznie na zimno. To pokrzywka, która wyzwalana jest przez niskie temperatury. Gdy pojawia się zima i szaleje mróz, kobieta jest wciąż narażona na groźny wstrząs anafilaktyczny. Gdy ciało kobiety wystawione jest na wpływ niskiej temperatury, na jej skórze zaczyna pojawiać się swędząca pokrzywka i bolesne bąble. 21-latka była hospitalizowana trzy razy w ciągu jednego miesiąca z powodu nasilenia objawów. Sprawę pogarsza fakt, że kobieta mieszka w Edmonton, w Kanadzie, gdzie zimą temperatury spadają do nawet -40°C. Wtedy zmuszona jest nie wychodzić z domu, bo każdy spacer lub nawet próba przetransportowania się w inne miejsce grozi wystąpieniem wstrząsu. 

Uczulenie na kontakt z zimnem

Arianna Kent miała już tysiące reakcji alergicznych, które wyzwalały nawet niepozorne czynniki. Musi uważać na codzienne czynności. Zimą nie może chodzić na powietrzu, musi także unikać otwierania lodówki lub trzymania szklanki z lodem.

– To powolny proces, który zaczyna się od małych bąbli na moim ramieniu, które stają się większe i zaczynają pęcznieć – twierdzi 21-latka.

Uczulenie powoduje, że skóra kobiety boli, piecze. Doświadcza też podobnych reakcji jak astmatycy, ciężej oddycha i sapie. Musi wciąż nosić przy sobie leki, bo wstrząs anafilaktyczny może wystąpić w każdej chwili. Stan kobiety jest tak dziwny, że ludzie często nie wierzą w jej problemy. Nawet gdy znajduje się w szpitalu, lekarze są często zaskoczeni, jak ciężkich reakcji doznaje.

Aby złagodzić objawy podczas łagodniejszej reakcji, Arianna Kent musi stopniowo się ogrzewać. Niestety, po ponownym oziębieniu, skóra ponownie zaczyna pokrywać się pokrzywką. Gdy robi się naprawdę źle, 21-latka musi przebywać w szpitalu. Twierdzi jednak, że była w stanie ograniczyć ataki przez zmianę diety. Teraz nie spożywa już pokarmów zawierających histaminę. Zrezygnowała m.in. z sera, jogurtu i śmietany, a także ogórków, ananasów i niektórych potraw mięsnych.

Zobacz także

Pokrzywka z zimna

Pokrzywka z zimna może mieć postać nabytą lub wrodzoną (wtedy objawy występują u innych członków rodziny). Zmiany skórne wywoływane są przez niskie temperatury powietrza, kontakt z zimnymi produktami. Zazwyczaj pokrzywka pojawia się już po krótkim czasie od kontaktu z zimnem, ale zdarzają się również reakcje opóźnione następujące w kilka godzin po oziębieniu. 

Objawy pokrzywki z zimna to przede wszystkim zmiany skórne o charakterze bąbla pokrzywkowego pojawiającego się w miejscu, które narażone było na kontakt z zimnem. Rzadziej występują objawy uogólnione z bólami głowy, omdleniem czy zaburzeniami oddychania. Pokrzywka z zimna występuje u dzieci i dorosłych. Może utrzymywać się przez wiele lat, a objawy mogą występować również latem przy zmianach temperatury otoczenia, na przykład przy wietrznej pogodzie, a nawet podczas dotykania zimnych przedmiotów.  

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk; mp.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk