Zamknij

Wyszedł z ciepłej kąpieli do zimnego pokoju i prawie stracił życie

02.11.2020 12:46
Alergia na zimno
fot. Shutterstock

Mężczyzna brał gorący prysznic, a potem wyszedł prosto do pomieszczania, w którym temperatura była znacznie niższa. Ta z pozoru naturalna czynność mogła kosztować go życie. Po ekspozycji ciała na niską temperaturę mężczyzna doznał zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

34-letni mężczyzna z Kolorado w USA zemdlał po wyjściu spod prysznica, a członkowie jego rodziny znaleźli go leżącego na podłodze. Mężczyzna miał duże problemy z oddychaniem, a jego skórę pokrywała pokrzywka. Medycy stwierdzili, że mężczyzna doznał wstrząsu anafilaktycznego, który był wynikiem silnej reakcji alergicznej na zimno.

Członkowie rodziny mężczyzny przyznali, że miał on już historię ''uczulenia na zimno''. Wcześniej doświadczał pokrzywki jako reakcji na zimno, ale nigdy nie doszło do wstrząsu anafilaktycznego. Te epizody zaczęły się po tym, jak przeprowadził się z Mikronezji, w której panuje klimat tropikalny, do stanu Kolorado w USA, w którym panują znacznie niższe temperatury.

Przypadek mężczyzny został opisany w ''The Journal of Emergency Medicine''.

Dziecko uczulone na temperaturę

Chłopiec uczulony jest na temperaturę. Gdy jest mu zimno lub gorąco, dostaje wysypki, wymiotuje i ma problemy z oddychaniem. Niemal co miesiąc ląduje w szpitalu. Ponieważ zarówno zimna, jak i ciepła temperatura są dla chłopca groźne, musi wciąż przebywać w temperaturze pokojowej.

Silny wstrząs po wyjściu spod prysznica

Lekarze podali mężczyźnie adrenalinę i tlen. Zdiagnozowano u niego pokrzywkę z zimna, czyli reakcję alergiczną, która występuje u niektórych ludzi po ekspozycji na niską temperaturę - w tym zimne powietrze lub zimną wodę.

Diagnozę potwierdzono za pomocą ''testu kostek lodu'', który polega na umieszczeniu lodu na skórze pacjenta na około 5 minut. Jeśli na skórze w miejscu, gdzie znajdowała się kostka lodu, pojawi się wysypka, rozpoznaje się pokrzywkę z zimna.

Najczęstszym objawem pokrzywki z zimna jest czerwona, swędząca wysypka (pokrzywka), ale w poważniejszych przypadkach u ludzi może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny, który może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi i zwężenie dróg oddechowych, utrudniając oddychanie. Te cięższe reakcje występują zwykle w przypadku narażenia skóry całego ciała na zimno, na przykład podczas kąpieli w zimnej wodzie. W przypadku mężczyzny całe jego ciało zostało wystawione na działanie zimnego powietrza po wyjściu spod prysznica.

W szpitalu podano mężczyźnie leki przeciwhistaminowe i sterydowe. Został wypisany w dobrym stanie. Lekarze zalecili mu, by unikał ryzykownych sytuacji związanych z nagłymi zmianami temperatury oraz, by miał przy sobie strzykawkę z adrenaliną, którą można zaaplikować, gdy pojawią się objawy wskazujące na wstrząs. 

Źródło: livescience.com