Zamknij

Po wyleczeniu COVID-19 kobiecie zapadły się płuca

22.02.2021 16:46

Łagodnie przeszła chorobę COVID-19 i myślała, że to koniec zmagań z koronawirusem. Jednak po kilku tygodniach od ustąpienia objawów choroby poczuła się bardzo źle. W szpitalu usłyszała, że zapadły się jej oba płuca. Eksperci ostrzegają, że odma opłucnowa może być późnym powikłaniem COVID19.

Zapadniete płuco
fot. Shutterstock

Kobieta z Holandii łagodnie przeszła COVID-19, ale po kilku tygodniach zapadły się jej płuca.

Przypadek opisano w ''The Journal of Emergency Medicine''.

Odma opłucnowa może być opóźnionym powikłaniem COVID-19

38-letnia Holenderka trafiła do szpitala z powodu silnych duszności i ostrego bólu w klatce piersiowej. Pięć tygodni wcześniej u kobiety występowały objawy COVID-19, w tym gorączka i bóle mięśni, a wynik testu na obecność koronawirusa był pozytywny. Choroba przebiegała łagodnie, kobieta leczyła się w domu za pomocą paracetamolu i inhalatora. Przeszła przez początkowy okres rekonwalescencji po chorobie, ale potem pojawiły się nowe objawy.

Zdjęcie rentgenowskie wykonane w szpitalu wykazały, że kobieta miała obustronną odmę opłucnową, co oznacza, że oba jej płuca zapadły się. Zapadnięte płuco (odma opłucnowa) pojawia się, gdy do jamy opłucnej (między klatką piersiową a płucami) zaczyna dostawać się powietrze, a jego ciśnienie powoduje, że płuco nie jest już w stanie prawidłowo wypełnić się powietrzem. Jeśli odma jest duża, czyli w jamie opłucnej jest dużo powietrza, to płuco przestaje prawie w ogóle funkcjonować.

Stan ten może być spowodowany urazem klatki piersiowej lub pewnymi chorobami płuc, w tym przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Według University of Wisconsin-Madison także pacjenci, którzy są podłączeni do respiratora, są narażeni na ryzyko rozwoju odmy opłucnowej. Jednak kobieta, której przypadek opisano, nie była wcześniej hospitalizowana i nie była podłączona do respiratora.

Przypadki zapadnięcia płuc u pacjentów z COVID-19 zgłaszano już wcześniej, ale głównie u pacjentów hospitalizowanych. Badanie około 6500 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w Wielkiej Brytanii, opublikowane we wrześniu 2020 roku w The European Respiratory Journal, wykazało, że około 1 proc. z tych osób doświadczyło odmy opłucnowej. Spośród 60 pacjentów z zapadniętymi płucami opisanych w badaniu, większość przebywała wcześniej pod respiratorem, ale jedna trzecia nie. Tylko czterech pacjentów doświadczyło odmy opłucnowej w obu płucach.

Przyczyna zapadnięcia się płuc kobiety nie jest do końca jasna, ale biorąc pod uwagę, że kobieta nie miała innych czynników ryzyka odmy opłucnowej, COVID-19 mógł odegrać pewną rolę. Infekcja, zdaniem lekarzy, mogła spowodować mikroskopijne zmiany w tkankach i naczyniach krwionośnych płuc, które ostatecznie doprowadziły do odmy opłucnowej.

Kobieta przez kilka tygodni przebywała w szpitalu, gdzie usunięto nadmiar powietrza z opłucnej. Jej płuca powróciły do swoich normalnych rozmiarów i nie miała żadnych innych komplikacji.

Autorzy raportu ze szpitala Elisabeth TweeSteden w Holandii, w którym przebywała kobieta, apelują, by lekarze brali pod uwagę odmę opłucnową jako możliwe opóźnione powikłanie COVID-19.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: livescience.com