Zamknij

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 zauważyła dziwne objawy. Co było powodem?

11.05.2021
Aktualizacja: 11.05.2021 10:50
Siniaki na ciele
fot. East News

Kobieta mieszkająca w Australii Zachodniej kilka dni po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca zauważyła u siebie dziwne objawy. Czy mają one związek ze szczepionką?

Maureen DeBoick, 80-letnia kobieta mieszkająca w Australii Zachodniej, zaszczepiła się przeciwko COVID-19 szczepionką firmy AstraZeneca. Kilka dni po szczepieniu pierwszą dawką na języku kobiety pojawiła się duża, dziwna plamka, dwa tygodnie później na jej ciele pojawiły się dziwne siniaki.

Dziwne objawy po podaniu pierwszej dawki szczepionki

– Objawy postępowały bardzo szybko. Zaczęły jej krwawić dziąsła. Gdy dotykała skóry, w miejscu dotknięcia pojawiał się wielki, ciemny siniak. Jeśli pocierała skórę, to krwawiła – opowiadała dziennikarzom Trudy Love, córka Maureen DeBoick. I dodała, że te stan jej mamy pogarszał się, więc konieczna była hospitalizacja.

Kobieta trafiła do szpitala Fiona Stanley Hospital w Murdoch (Australia Zachodnia), gdzie przeprowadzono szczegółową diagnostykę. Z informacji przekazanych przez najbliższych kobiety wynika, że liczba płytek krwi spadła u niej prawie do zera. Maureen DeBoick miała już dwie transfuzje krwi

– Jednym z rozwiązań sugerowanych przez lekarzy jest usunięcie śledziony. Obecnie leczona jest sterydami – powiedziała Trudy Love, córka Maureen. I dodała: – Liczba płytek krwi mamy nieznacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni i teraz wynosi do 10 tys. na mikrolitr. Oznacza to, że reaguje na leczenie sterydami.

Czy szczepionka AstraZeneca mogła być przyczyną dolegliwości Maureen?

Na razie nie wiadomo, czy objawy, które pojawiły się Maureen DeBoick miały coś wspólnego z podaniem szczepionki AstraZeneca. Być może były zbiegiem okoliczności. Jednak Departament Zdrowia Australii Zachodniej prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Do czasu wyjaśnienia tej sprawy, podanie drugiej dawki szczepionki wstrzymano.

Zdaniem lekarzy stan Maureen nie jest spowodowany zakrzepowym zespołem małopłytkowym (zaburzeniem krzepnięcia krwi), bardzo rzadkim skutkiem ubocznym szczepionki AstraZeneca. Ale nie wykluczają, że szczepienie mogło być wyzwalaczem dla innej przyczyny. Gdy sprawa zostanie wyjaśniona, z pewnością zostanie przekazana do wiadomości publicznej.

Źródło: 7news.com.au