Po problemach ze zdrowiem Paweł Kukiz rzuca papierosy i "energetyki"

Monika Piorun
09.10.2017 12:46
Po problemach ze zdrowiem Paweł Kukiz rzuca papierosy i "energetyki"
fot. facebook.com/Paweł Kukiz

Poseł, który niedawno nagle trafił do szpitala, przyznał się, że już od dwóch tygodni nie pali. Powodem jego niespodziewanych problemów ze zdrowiem miał być bowiem nadmiar papierosów i zamiłowanie do napojów energetycznych, co w konsekwencji przyczyniło się u niego do zmian miażdżycowych i problemów z oddychaniem.

Dwa tygodnie bez papierosa

Mimo że bronchoskopia (badanie diagnostyczne dróg oddechowych), którą przeszedł w szpitalu MSWiA Paweł Kukiz, nie wykazała w jego płucach zmian o charakterze nowotworowym, to jednak widok szlamu nikotynowego oblepiającego jego oskrzela i drogi oddechowe skłonił polityka do zmiany szkodliwych dla zdrowia przyzwyczajeń. Polityk ogłosił, że od dwóch tygodni nie zapalił ani jednego papierosa. W rozmowie z "Super Expressem" Kukiz wyznał:

Nie palę już czternasty dzień, odstawiłem też energetyki, myślę nawet o uprawianiu jakichś sportów. 

Co doprowadziło u Pawła Kukiza do problemów ze zdrowiem?

Nikotynowy nałóg, zamiłowanie do napojów energetycznych, nadmiar stresu i niedobór snu przyczyniły się - jak twierdzi polityk - do zmian o charakterze miażdżycowym oraz trudności z oddychaniem.

Do niedawna Paweł Kukiz wypalał dwie paczki papierosów dziennie (około 40 sztuk). Nawet podczas pobytu w szpitalu - mimo wyraźnej chęci zerwania z nałogiem - poseł ograniczył liczbę wypalanych papierosów do 2 sztuk na dobę. Dopiero po opuszczeniu placówki postanowił ostatecznie rozprawić się ze szkodliwym nawykiem i całkowicie zrezygnować z palenia, w czym pomagają mu specjalne gumy do żucia dla osób usiłujących zwalczyć uzależnienie od nikotyny.

Publiczne zobowiązanie do walki ze szkodliwymi nałogami

Polityk przekonuje, że jego motywacja jest bardzo silna, dlatego nie waha się mówić o swoich planach publicznie:

Nie chcę się zarzekać, że definitywnie, ale chciałbym nie palić jak najdłużej, najchętniej już do końca życia. (...) Specjalnie pochwaliłem się tym publicznie, żeby wiedzieć, że nie mogę złamać danego słowa. Poza tym w chwilach, gdy mam ochotę zapalić, przypominam sobie dźwięk wydzieliny odsysanej z płuc, to jest nie do opisania - od razu przechodzi mi ochota na papierosa.

Kukiz nie ukrywa, że oprócz odstawienia papierosów, postanowił też rzucić napoje energetyczne, którymi dodawał sobie sił niemal każdego dnia, a także zadbać o swoją kondycję fizyczną, w czym mają mu pomóc częstsze wizyty na sejmowej siłowni czy na basenie. Poseł podkreśla, że w rozpoczęciu nowego, zdrowszego etapu życia ma mu pomóc zaczynanie każdego dnia od półgodzinnych ćwiczeń.

Zrzut ekranu 2017-10-09 o 11.44.25 1

Przeczytaj: Paweł Kukiz w szpitalu. Poseł zdradza, co mu dolega

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od palenia papierosów! (test online)

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/SE/π